Venedik Gezilecek Yerler


Venedik’te palazzolar, kanallar ve lagünlerle kendinizi bir masal diyarında hissedebilirsiniz. Üç bin yıldır kendini koruyan bu güzellik, birçok mekânı ilk hâliyle görmenizi sağlar.

Venedik’in en önemli özelliklerinden biri araç trafiğinin olmayışıdır. Dolayısıyla Venedik’e geldiğinizde şehri istediğiniz gibi, stres altında kalmadan gezebilirsiniz. Bir ucundan diğer ucuna birkaç saatte varabileceğiniz bu şehirde en çok tercih edilen ulaşım şekli yürümedir. Çok az kentte bulabileceğiniz bu özellik, şehri yeni tanıyanlar için ender keyiflerdendir.

Çevreyi biraz daha hızlı dolaşmak isterseniz, vaporetti adı verilen deniz otobüslerini veya deniz taksilerini tercih edebilirsiniz. Ve tabii ki, kanalların arasında romantik bir gezi düşlüyorsanız, gondol turu yapmadan Venedik’ten dönmemelisiniz.

Gezininize Napoleon’un deyişiyle “Avrupa’nın en zarif salonu” San Marco’dan başlayabilirsiniz. Yönünüzü belirlerken, Büyük Kanal’ı referans alarak şehri dörde bölebilirsiniz: Kuzeydoğu (Canneregio), kuzeybatı (San Polo ve Santa Croce), güneydoğu (San Marco ve Castello) ve güneybatı (Dorsoduro). Rahat yön bulabilmenizi sağlamak için binaların duvarlarındaki Rialto,Piazza San MarcoACTV (vaporetto) ve traghetto (feribot) gibi yazılar size eşlik edecektir.

Venedik’i bir günde görmeye çalışmayın. Saklı dehlizlerini keşfetmek istiyorsanız asla bir gün yetmeyecektir. Eğer yeterli zamanınız yoksa, Piazza San Marco’dan başka bir yeri göremeyeceğiniz gibi şehrin doğal güzelliklerini görme şansını da yitirirsiniz.

SAN MARCO

Venedik’in en popüler bölgesi olan San Marco, şehrin önemli simgelerinden Basilica di San Marco’ya ev sahipliği yapar. Şehrin kalbi konumundaki bu bölge, vakti olmayan turistler için gezip görülecek tek yerdir. Burada sık sık lüks otellere, restoranlara ve mağazalara rastlayabilirsiniz.

Piazza San Marco

Tarihin tanıklık ettiği Venedik’in ana meydanı Piazza San Marco, şimdilerde güvercinlere, protestolara ve sayısız karnavala ev sahipliği yapıyor. Önceleri bir manastırın bahçesi olan meydan, 12. ve 13. yüzyıllardan sonra şehrin dini ve politik merkezi hâlini almıştır. Şehrin en önemli tarihi merkezi olan, Basilica ve Doge’s Palace (Dükler Sarayı) burada yer alır. Sadece tarih değil, eğlence ve kültür-sanat da bu meydanda buluşur. Elegant kafeler, açık hava orkestraları, şık butikler âdeta meydanı nakış gibi işler.

Campanile di San Marco

Şehrin ve Piazza’nın muhteşem görüntüsünü sunar size Campanile di San Marco.  Önceleri atış kulesi ve deniz feneri olarak kullanılan Venedik’in bu en yüksek kulesi, sizi bir asansörle100 m yüksekliğe taşır ve ardından Bazilika’nın egzotik kubbeleri ayaklarınızın altında uzanır.

Bu kuledeyken, baktığınız manzaranın 200 yıl önce J. W. von Goethe’nin baktığı manzarayla aynı olduğunu bilmek size tarihi yeniden yaşatır. Öyle ki 1609 yılında Galileo yeni teleskobunu düke göstermek için bu kuleye çıktığında bile manzara aynıymış.

1173 yılında ilk kez inşa edilen Campanile di San Marco, 14 Temmuz 1902’de yıkılmış ve tekrar aslına uygun olarak inşa edilen kule, 1912’de törenle açılmıştır. Ancak Campanile di San Marco da Venedik’teki pek çok kule gibi yana yatmaya başlamıştır.

Girişin ücretli olduğu kuleyi nisan, haziran, eylül, ocak aylarında her gün 09.30-19.00; temmuz, ağustos aylarında 09.00-21.00; kasım, mart aylarında 09.30-16.15 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Piazza San Marco
Tel: +39 041 522 40 64

Torre dell’Orologio

Piazza’nın kuzeyinde bulunan ve Rönesans dokusu içeren bu saat kulesi, 15. yüzyılda Mauro Coducci tarafından tasarlanmıştır. Arap ve romen rakamlarıyla zamanı gösteren astrolojik saate de sahip olan kulede iki bronz Mağribi figürü ellerindeki çekici çana vurur.

Venedik efsanesinde, figürlerin cinsel organına dokunmanın cinsel gücü artırdığı inancı vardır.  Ayrıca ocak ayında kutlanan Epifanya ve mayıs ayında kutlanan İsa’nın Göğe Çıkışı haftası boyunca üç Müneccim Kral figürü ile borazan çalan bir melek her saat başında, Madonna’yı selamladıktan sonra törensel bir şekilde onun etrafında dönerek kaybolur.

Basilica di San Marco

Doğu ile batının muhteşem bir sentezi olan ve Venedik Cumhuriyeti’nin kendine bakışını gözler önüne seren Basilica di San Marco (Aziz Markos Bazilikası), şehrin en ünlü kilisesidir. Altın yaldızlı Bizans mozaiklerinden oluşan zengin dış tasarımı nedeniyle, 11. yüzyıldan itibaren kiliseye “Altınların Klisesi” anlamındaki “Chiesa d’Oro” denilmiştir.

Bazilika, eğimli ve düzensiz zeminine rağmen iç mekânda ve dış cephede kullanılan tarzların birleşimi, her biri diğerinden farklı 500 sütunu ve farklı boyutlardaki beş alçak kubbesiyle mücevheri andırır.

Kilise ilk olarak, 828 yılında Dükler Sarayı’nın (Palazzo Ducale) içinde geçici olarak inşa edilmiş ve bir yangında yok olmuştur. Yerine yapılan ikinci kilise, 11. yüzyılda devletin gücünü çok daha iyi yansıtacak bir yapı inşa edilmesi amacıyla yıkılmıştır. 13. yüzyılın ilk yarısında Dükler Sarayı’na uygun olarak narteks ve yeni cepheler inşa edilmiş, mozaikler tamamlanmış ve kurşun kubbeler daha yüksek tahtalarla desteklenmiştir.

Bazilikanın dışı üç kısımdan oluşur: alt bölüm, üst bölüm ve kubbe. Alt kısımda, bronz kapılardan nartekse açılan renkli mermer sütunlarla çevrilmiş beş yuvarlak kemerli portal bulunur. Orta kapının yukarısında Romanesk sanatına ait üç kabartma yer alır. Üst kısımda İlahiyat ve Kardinal Fazileti heykeli, dört Savaşçı Azizler ve St. Mark; şehri seyreder. Şimdi korunmaya alınmış olan yaldızlı dört at da dışarıda sizi bekleyenler arasındadır.

Kilisenin içinde dolaşırken sizi narteksler karşılar. Burada sergilenen mozaiklerin bir araya getirilmesi hâlinde, bir dönümlük bir alanı kaplayacağı söylenir.  Narteksleri gezmeye W. B. Yeats’in “Tanrı’nın kutsal ateşi”nden (katedralin girişindeki küçük sundurma) başlamak en iyi seçim olacaktır. Bunun dışında Yaradılış, Nuh Efsanesi ve Tufan gibi Eski Ahit’te geçen olayların betimlendiği narteksler görülmeye değerdir.

Basilica di San Marco’yu pazartesiden cumartesiye 09.30-17.00, pazar günleri 14.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Procuratoria di San Marco, San Marco 328, 30124, Venedik
Tel: +39 041 270 83 11
Fax: +39 041 270 02 34
Web site: www.basilicasanmarco.it
E-mail: biblioteca.proc@patriarcatovenezia.it

Bir not: Venedik kiliselerinde özellikle de Basilica di San Marco’da kısa şortlar ve açık elbiselerle girişe izin verilmez.

Bir not: Narteksleri her gün, 11.30-12.30 saatleri arasında ve cumartesi akşamları katedral ışıklandırıldığında görebilirsiniz.

Museo Marciano

Museo  Marciano, Aziz Markos’un en güzel hazinelerinin sergilendiği bir müzedir. Buraya Basilica di San Marco ana girişinin sağındaki merdivenlerden ulaşabilirsiniz.

Bu dört atın bir zamanlar Roma’daki Traianus Kemeri’ni süslediğine inanılmaktadır. Heykel; sonraları, Konstantinopolis’te bulunan hipodroma dikilmiş, 1204 yılında Dük Dandolo tarafından savaş ganimeti olarak alınıp Venedik’e getirilmiştir.

Müze, size Bazilika’nın içinden kesitler sunar niteliktedir. Cavalli di San Marco (San Marco Atları) müzenin en dikkat çekici parçasıdır. M.Ö. 200 civarında yapılmış olan bu bronz eserler, günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başarabilmişlerdir. Bazilika’nın önündeki atların orijinalleri olan bu eser, hava kirliliğinin yarattığı aşınmadan korunmak için iç mekâna taşınmıştır.

Pala d’Oro

Hristiyanlığın en değerli hazinesinin yer aldığı Pala d’Oro, 12. yüzyılda işlenmeye başlanmış bir altar tablosudur.  Basilica di San Marco altarının arkasında yer alır.  İncil’den sahnelerin yer aldığı bu eserin üzerinde binlerce mücevher bulunur: 1300 inci, 400 lâl taşı, 300 safir, 300 zümrüt, 90 ametist, 75 kırmızı yakut, 15 yakut, 4 topaz ve 2 kamayö.

Bir not: Eğer kalabalıktan hoşlanmıyorsanız Pala d’Ora’ya öğleden sonra geç saatlerde gitmenizi tavsiye ederiz.

Palazzo Ducale (Dükler Sarayı)

İlk olarak 9. yüzyılda Bizans tarzında bir şato olarak inşa edilen Doge’s Palace, çıkan yangınlar sonucunda tekrar tekrar inşa edilmiştir. Sarayın 15. yüzyıldan kalma ana kapısı Porta della Carta (Kâğıt Kapısı) Gotik tarzda tasarlanmıştır. Kapının, “kâğıt” adı, rivayetlere göre dükün emirlerinin buraya asılmasından gelir.

The Palazzo Ducale’de geziler sarayın lagün tarafındaki Porta del Frumento kapısından başlar. Avluda bulunan tören merdivenlerinin adı, Neptün ve Mars heykellerinin yerleştirilmesinden sonra, Scala dei Giganti adını almıştır. Ancak ziyaret sırasında, 1554-1558 yıllarında Sansovino tarafından yapılmış olan Scala d’Oro adındaki Altın Merdiven kullanılır.

Sarayda düklerin odalarında genellikle farklı sergiler geçici olarak yer alır. Saray’da ana gezi, Venedik’in devlet işlerinin yürütüldüğü odalardan başlar. Anticollegio’ya girerken duvarlarda Tintoretto’ya ait dört alegori bulunur. Bu alegorilerde, devletin tüm şartlar altındaki üstünlüğü betimlenmiştir. Pencerelerin karşısındaki duvarlarda sizi birbirinden değerli sanat eserleri karşılamaya devam eder. Jacobo Bassano’nun Kenan’a Dönen Yakub isimli eseriyle, Veronese’nin başyapıtı Europa’nın Kaçırılışı görebileceğiniz eserler arasındadır.

Saray’da ilerlediğinizde, karşınıza düklerin elçileri kabul ettiği Sala del Collegio çıkar. Onun yan tarafında önemli kararların alındığı oda, Sala del Senato ve Onlar Konseyi’nin toplantı odasıSala del Consiglio die Dieci bulunur. Salonlar içinde en görkemli olanı, Sala del Maggior Consiglio adı verilen, dükü seçmek ve ülke kararlarını almak için toplanılan Büyük Konsey Salonu’dur. Yaklaşık 2500 kişinin sığabileceği salonun bir duvarını, Tintoretto’nun Dante ile birlikte resmettiği Paradiso (Cennet) eseri kaplar. Bu eserin özelliği eski ustalara ait en büyük yağlı boya çalışması olmasıdır. Tavanda, Veronese’nin Venedik Taçlandırılması adlı eseri yer alır. Gezi, son derece estetik ölüm makinelerinin sergilendiği silah deposuyla sona erer.

Palazzo Ducale’i nisan ve ocak ayları arasında her gün 09.00-19.00, kasım ve mart ayları arasında 09.00’dan 17.00’ye kadar ziyaret edebilirsiniz.

Adres: San Marco 1,30124, Venedik
Tel: +39 041 271 59 11
Fax: +39 041 528 50 28

Bir not: Eğer isterseniz sarayda özel bir tur ayarlayıp hapishaneyi de gezebilirsiniz. Itinerari Segreti (Sırlara Yolculuk) adlı bu özel tur kapsamında ziyaretçilere açık olmayan işkence odasını ve Venedik’in ünlü yurttaşı Casanova’nın 1775 yılında kaçmayı başardığı hücreyi görebilirsiniz.

Sırlara Yolculuk turunu, çarşamba günleri hariç her gün 10.00-12.00 saatleri arasında alabilirsiniz.

İletişim için:

Tel: +39 041 271 59 11

Piazzetta San Marco

Piazzetta San Marco için Venedik’in antresi denir. Girişinde bulunan iki granit sütun, doğudan getirilmiş ve 1172 yılında şimdi bulunduğu yere konulmuştur. Sütunlardan birinin üstünde Venedik’in koruyucusu Aziz Theodoros, diğerindeyse “taş aslan” yer alır. Bu taşın doğu kökenli ve 2200 yıllık olduğu tahmin edilmektedir.

Museo Correr

Museo Correr, Venedik tarihindeki sanat eserlerine ev sahipliği yapan bir kent müzesidir. Burada Jacopo Bellini, Giovanni, Carpaccio gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserleri bulunur. Ayrıca yine müzede bulunan denizcilikle ilgili bölümler ve günlük eşyalar da dikkat çekicidir.

19. yüzyıl Venedik sanat tarihinin sergilendiği Museo del Risorgimento’da Correr Müzesi’nin koleksiyonları arasında yer alır.

Museo Correr’u nisan ve ocak ayları arasında her gün 09.00-19.00, kasım ve mart ayları arasında 09.00’dan 17.00’ye kadar ziyaret edebilirsiniz.

Adres: San Marco 52, 30124 Venedik
Tel: +39 041 240 52 11
Fax: +39 041 520 09 35

CASTELLO

San Marco bölgesine birkaç dakikalık mesafede olan Castello, adını 8. yüzyılda bulunan bir kaleden alır. Bölgede, San Zaccaria Klisesi, Riva degli Schiavoni, La Pieta, Arsenale görülecek yerler arasındadır.

San Zaccaria

Piazza San Marco’nun doğusunda yer alan 16. yüzyıldan kalma bu kilise, Gotik- Rönesans tarzındadır. Kilise, Giovanni Bellini’nin Madonna ve Azizler adlı eseriyle süslenmiştir.

Vaftizci Yayha’nın babası olan Zekeriya’nın mezarı sağ koridorda yer alır. Burada 8. yüzyıldan kalan birkaç dükün mezarının sular altında kaldığını görebilirsiniz.

San Zaccaria’yı pazar günleri hariç her gün 10.00-12.00 ve 16.00-18.00 saatleri arasında görebilirsiniz.

Adres: Campo San Zaccaria, Venedik
Tel: +39 041 522 12 57

Riva degli Schiavoni

Bu Slav rıhtımı, adını bir zamanlar doğudan gelen Slav tüccarlardan almıştır. Her zaman botlarla dolu olan bu rıhtımda; hediyelik eşya tezgâhları, büfeler ve dondurmacıları bulabilirsiniz.

Biraz ileride Palazzo Dandolo Hoteli yer alır. Bu otelde Marcel Proust kalmış ve otel için şu cümleyi sarfetmiştir: “Venedik’e gittiğimde adresim hâline gelen rüyamı buldum”.

La Pieta

15. yüzyıldan kalan bu kilise, 1745-1760 yıllarında Giorgio Massari tarafından tekrar inşa edilmiştir.  Bu kiliseyi önemli kılan Vivaldi’nin 1705-1740 yılları arasında orkestra şefi olarak pek çok eserini burada yazmış olmasıdır. Şimdilerde de kilise, Vivaldi anısına verilen konserler için oldukça popüler bir mekândır.

Kiliseyi her gün 09.30-12.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Arsenale

18. yüzyılın sonlarında cumhuriyetin kadırga ve kalyonlarının imal edildiği yer olan Arsenale, bir zamanlar dünyanın en büyük tersanesiydi. Öyle ki Dante burayı ziyaret ettiğinde, cehennem sıcağında çalışan işçileri görüp “cehennem” adlı eserini yazmıştır.

Bazı binaları Biennale sırasında sergilere ev sahipliği yapan Arsenale’de 1460 yılına ait bir kemer bulunur ve bu kemeri M.Ö. 6. yüzyıla ait olduğu sanılan beyaz aslanlar korur.

Museo Storico Navale

Donanma Tarihi Müzesi’nde tarihe tanık olabilirsiniz. Düke ait yaldızlı saltanat kayığı görülmeye değerdir. Müzede bulunan savaş gemileri de ilginizi çekecektir.

Müzeyi pazar hariç her gün öğlene kadar görebilirsiniz.

Adres: Campo San Biagio, Arsenale
Tel: +39 041 520 02 76

DORSODURO

San Marco’dan, Büyük Kanal’ın her iki cephesini de kapsayan bölgeye Dorsoduro denir. Bu yerleşim bölgesi, restoran ve mağazaların yanı sıra şehrin üç önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor olmasıyla ünlüdür.

Accademia

Venedik sanatının en güzel koleksiyonuna sahip olan Galleria dell’Accademia, Venedik’te en çok ziyaret edilen yerler arasında gelir. Koleksiyon 14. ve 18. yüzyıllar arasında yapılmış resimleri kapsar. Eserler 24 salonda kronolojik bir sırayla sergilenir.

Dünyaca ünlü ressamların dünyaca ünlü eserleri bu galeride bulunur: Carpaccio’nun On bin Şehidin Çarmıha Gerilmesi, Mantegna’nın Aziz George, Giorgione’nin Yaşlı Bir Kadının Portresi, Veronese’nin Levillilerin Evinde Şenlik, Tintoretto’nun Aziz Markos’un Kaçırılışı, Tiziano’nun Pieta çalışmaları.

Galleria dell’Accademia’yı pazartesi 08.15-14.00 saatleri arasında, salı-pazar günleri arasında ise saat 19.15’e kadar gezebilirsiniz.

Adres: Campo della Carita, Dosoduro, Venedik.
Tel: +39 041 522 22 47

Collezione Peggy Guggenheim

Avrupa’nın en iyi ve kapsamlı modern sanat koleksiyonuna sahip olan müzede, Picasso’nun erken dönem çalışmaları, Chagall’ın eserleri ve Brancusi’nin Boşlukta Bir Kuş adlı eserleri en göze çarpan eserlerdendir.

Salı günleri hariç 10.00-18.00 saatleri arasında müzeyi gezebilirsiniz.

Adres: 704 Dorsoduro, I-30123, Venedik
Tel: +39 041 240 54 11
Web site: www.guggenheim-venice.it

SAN POLO VE SANTA CROCE

San Polo ve Santa Croce bölgeleri, Büyük Kanal’ın sol yakasının kuzey yarısında yer alır. Küçük marketleri, yerel barlarıyla Venedik’in en yaşanılası semtlerinden olan bu yerde, Frari Kilisesi’ni, Scuola Grande di San Rocco’yu ve Rialto pazarlarını görebilirsiniz.

Ponte di Rialto

Rialto, şehrin en eski mekânlarından biridir. Doğu ve batı arasında bir geçiş yolu oluşturan bu yer, Venedik’in ticaret noktalarından biri olmuştur. Bu nedenle Rialto için “Venedik’in arka salonu” da denir.

Burada bulunan Rialto Köprüsü, Büyük Kanal’ı ikiye böler ve üzerinde birçok mağaza barındırır. Bu mağazalarda ipek kravatlar ve mücevherler bulabilirsiniz.

Campo San Polo

Campo San Polo Kilisesi’nin giriş kapısı özellikle görülmeye değerdir. 15. yüzyıldan kalan orijinal kapı adeta tarihi bugüne taşır. Kiliseye girişler yan kapılardandır.

Kilisenin içinde Tinteretto’nun Son Yemek, Tiepolo’nun Kutsal Haç Yolu adlı eserlerini görebilirsiniz.

Kiliseyi pazartesi ve cumartesi günleri arasında saat 10.00-17.00, pazar günleri ise 13.00-17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Santa Maria Gloriosa die Frari

Kısaca Frari olarak anılan bu kilise, 1340-1469 yılları arasında yapılmıştır. Bu görkemli yapıda pek çok sanatçının eseri bulunur.

Buradaki en değerli eser, Tiziano’nun başyapıtı olarak değerlendirilen Meryem’in Göğe Yükselişi’dir. Sağ tarafta Donatello’nun Vaftizci Yahya heykeli yer alır. Koro koltuklarının girift oyma ve kakmaları dikkat çekicidir.

Frari’de en çok dikkat çeken diğer eserler ise büyük nefin iki yanına yerleştirilmiş olan biri Canova’ya diğeri de Tiziano’ya ait heykellerdir.  Ayrıca yine Tiziano’nun eşini betimlediği düşünülenMadonna di Ca’Pesaro da buraya gelmişken mutlaka görmeniz gereken eserlerdendir.

Kiliseyi pazartesi-cumartesi günleri arasında 09.00-18.00, pazar günleri 13.00-18.00 saatleri arasında görebilirsiniz.

Scuola Grande di San Rocco

İtalya’nın en önemli resim sergilerinden biri olan San Rocco’nun dekorasyonu için 1564 yılında Tintoretto görevlendirilmiştir ve sanatçı hayatının kalan 23 yılını burada bulunan 65 resmi yapmakla geçirmiştir.

Bu kilisede bulunan Çarmıha Geriliş ve Mısır’a Kaçış eserleri Tinterotto’nun görülmeye değer eserlerindendir.

San Rocco’u her gün saat 09.00-17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Campo San Rocco, San Polo
Tel: +39 041 523 48 64

BÜYÜK KANAL

Büyük Kanal 4 km’den fazla uzunluğuyla Stazione Ferrovia Tren İstasyonu’ndan başlar ve Basino di San Marco’da sona erer. Kanalı gezmek için her iskelede duran 1 nolu vaporetto’lara binebilirsiniz.

Kanalın her iki yakasında 200’ün üzerinde çoğu 14. ve 18. yüzyıllar arasında yapılmış gösterişli yapılar sıralanır. Binaların birçoğu devlet dairesi, otel, müze ya da sanat galerisi hâline gelmiştir.

Fondaco dei Turchi

13. yüzyıldan kalma olan bu bina Büyük Kanal’ın en eski yapılarından biridir. Osmanlı ve Ortadoğulu tacirler tarafından mola vermek için kullanılan bu han, şimdilerde Museo di Storia Naturale’ye (Doğa Tarihi Müzesi) ev sahipliği yapmaktadır. Sergide, günümüzde nesli tükenmiş hayvanlara yer verilir.

Müzeyi cumartesi ve pazar günleri 10.00-16.00 saatleri arasında görebilirsiniz.

Tel: +39 041 275 02 06

Ca’Pesaro

1682 yılında tamamlanan bu Barok yapı, şimdilerde uluslararası modern eserlere sahip bir Modern Sanat Müzesi’ne ve üst katında Asya Müzesi’ne ev sahipliği yapar.

Asya Müzesi’nde samuray silahları, zırhlar ve Avusturyalıların tazminat olarak Venediklilere verdikleri sanat eserleri sergilenir.

Bu bina içindeki iki müzeye de, çarşamba ve pazartesi günleri arasında 10.00-18.00 saatleri arası gelebilirsiniz.

Modern Sanat Müzesi Tel: +39 041 524 06 95
Asya Müzesi Tel: +39 041 524 11 73

Ca’ d’Oro

Büyük Kanal’ın sol tarafında bulunan Ca’ d’Oro orijinal olarak altın kaplamalarla inşa edilmiştir ve Büyük Kanal’daki en güzel dış cephelerden birine sahiptir.

Binanın içerisinde bulunan Franchetti Gallery’de önemli Rönesans heyketraşlarının eserlerini bulabilirsiniz. Franchetti Gallery’i pazartesi 08.15-14.00, salı ve pazar günleri arasında saat 19.45’e kadar görebilirsiniz.

CANNAREGIO

Venedik’in en kuzeyinde yer alan bölgedir Cannaregio. İlk Yahudi Ghetto’su burada kurulmuştur.

Ghetto

1797 yılına kadar Yahudilerin sadece bu bölgede yaşamasına izin verilmiştir. 17. yüzyılda Yahudilerden ağır vergiler alınmış, pek çok mesleği yapmalarına izin verilmemiştir. Bugün de Ghetto, Venedik’in en yoksul yerlerinden biridir.

Madonna dell’Orto

15. yüzyıla ait olan bu kilise, Meryem Ana ve bir çocuk heykeline ev sahipliği yapar. Aynı zamanda kilisenin iç mekânı Tintoretto’nun eserleriyle süslenmiştir. Son YargıAltın Buzağıya Tapınış,Bakire Meryem’in Tapınağa Sunulması adlı resimler bu eserler arasında yer alır.

Bu kiliseyi her gün 09.30-12.00 ve 15.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Santa Maria dei Miracoli

Şehrin en ilgi çekici kiliselerinden biri olan Santa Maria dei Miracoli, sıkça Venedik düğünlerine ev sahipliği yapar. Erken Rönesans döneminin izlerini taşıyan bu küçük, şirin kilise, 1481-1489 yılları arasında inşa edilmiş ve tavanı 50 aziz ve peygamber portresiyle süslenmiştir.

Kiliseyi pazar günleri 13.00-17.00, diğer günler 10.00-17.00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Venedik Gezilecek Yerler, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Bir önceki yazımız olan Venedik Konaklama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Venedik Gezilecek Yerler ile Benzer Yazılar:

Venedik Gezilecek Yerler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Tatil Son Yazılar FriendFeed