Sofya Gezilecek Yerler


Sofya’yı ziyaret etme amacınız; tarihi mekânları ve muhteşem güzellikleriyle ünlü doğal parkları ziyaret etmekse, seyahatiniz için en uygun dönemler; ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimleridir. 
Nereye gidilir?, shutterstock, Image ID: 23018899, kış mevsiminde Vitosha Dağı
Ancak amacınız kış sporları ile ilgilenmek ve Vitosha Dağı’na gitmekse; kış aylarında tüm şehir karla kaplandığında bölgeyi ziyaret etmeniz daha doğru olacaktır.
Sofya seyahatinizin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat etmelisiniz.

  • Şehirde araç kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka trafik kurallarına ve aracınızı park edeceğiniz yerlere azami ölçüde dikkat edin. Bulgaristan polisi; yabancı plakalı araçlara, yerel araçlar da aynı hataları yapmalarına rağmen farklı bir tutum sergileyebilmekte ve yüksek oranlarda trafik cezaları kesmektedirler.
  • Hava karardıktan sonra Maria Luiza Bulvarı’ndan, Kültür Sarayı ve Borisova civarındaki parklardan ve Lions Köprüsü’nden uzak durmaya çalışın. Bu bölgelerde; genellikle evsizler, alkolikler ve fahişeler toplanmaktadır.
  • Döviz bozdurma bürolarının bazıları günlük oranların altında döviz fiyatları belirleyerek turistleri kandırmaya çalışmaktadırlar. Mümkün olduğunca bankalara gidip, döviz bozdurmayı tercih etmeniz önerilmektedir.

Aziz Sofia Kilisesi

4. – 6. yüzyıllar arasında inşa edilmiş olduğu söylenen Aziz Sofia Kilisesi, şehirde bulunan Doğu Ortodoks kiliselerinin en eski olanıdır. Erken dönem Hıristiyan mimarisinin Balkanlardaki en göz alıcı örneklerinden biri olarak bilinen kilise, 14. yüzyılda başkente adını vermiştir. Sofia kelimesi kutsal bilgelik anlamına gelmektedir.

Bölgedeki Türk egemenliği zamanlarında camiye dönüştürülen Aziz Sofia Kilisesi, 30 yıl sonra üst üste olan 2 depremle minaresi yıkılarak terk edilmiş ve sonrasında hemen yeniden kiliseye dönüştürülmüştür. Yerel mitler, kilisenin kendini doğal felaketlere karşı koruyan sihirli güçleri olduğundan bahsetmektedir.

Adres:  Paris Sokağı, No: 2, Sofya

Aziz George Rotunda Kilisesi

54. yüzyılda Roma şehri Serdica’nın kalıntıları üzerine inşa edildiği söylenen Aziz George Rotunda Kilisesi, Sofya’da bulunan en eski yapı olma özelliğine sahiptir. UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan yapı, dikkat çekici bir mimari yapıya ve kubbesinde birçok farklı zamanda yapılmış olan nefes kesici fresk süslemelere sahiptir.

Kilise, Osmanlı döneminde cami olarak kullanılmıştır. 22 peygamberin tasvir edildiği freskler, Osmanlı döneminde dini sebeplerce üstleri boyanarak kapatılmıştır. Bu nedenle varlıkları ancak 20. yüzyılda keşfedilmiştir.

Kırmızı kiremitlerden inşa edilmiş olan sevimli kilise bahçesi içerisinde Serdica şehrine ait arkeolojik kalıntıları ziyaret etmek de mümkündür. Günümüzde müze olarak kullanılan Aziz George Rotunda Kilisesi, salı – cumartesi günleri 10.30 – 13.00, 15.00 – 17.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Adres:  Sveta Nedelya Meydanı, No: 5, Sofya
Telefon:  (+359) 2 981 65 41

Alexander Nevsky Katedrali

Çar II. Alexander önderliğinde 1878 yılında Türk egemenliğine baş kaldırıp Bulgaristan’ın özgürleşmesini sağlamak amacıyla yapılan savaşta ölen Rus askerlerini onurlandırmak amacıyla 1882 – 1912 yılları arasında inşa edilmiş olan Alexander Nevsky Katedrali, 20 yüzyıl mimarisinin en göz alıcı örneklerinden biridir.

5 kubbeli nefes kesici bazilika binası, fresklerle süslü dış yüzeyi ve tahtadan oyma süsler, mozaik duvarlar, vitraylı pencereler ve mermer sütunlarla bezeli iç dekorasyonu ile büyüleyici bir atmosfere sahip olan katedralin içinde, ayrıca bir de İkona Müzesi bulunmaktadır. İkona Müzesi içerisinde,  9.  – 18. yüzyıllar arası üretilen başyapıt niteliğindeki dini ikonalar sergilenmektedir.

Sofya’nın sembolü olan yapılardan biri hâline gelen katedral, kendiyle aynı adı taşıyan Alexander Nevsky Meydanı’nın üzerinde bulunmaktadır. Bu meydan aynı zamanda Bilinmeyen Asker Anıtı’na da ev sahipliği yapmaktadır. Sürekli yanan bir meşaleye sahip asker mezarı şeklindeki bu anıt da, Rus askerlerinin hatırasının yaşatılması amacıyla inşa edilmiştir.

Katedrali her gün 07.00 – 17.30, müzeyi ise 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.

Adres:  Aziz Alexander Nevsky Meydanı, No: 1, Sofya
Telefon:  (+359) 2 981 57 75

Ulusal Arkeoloji Müzesi

15. yüzyılda inşa edilmiş olan sarmaşık kaplı Büyük Cami yapısının içerisinde kurulu olan Ulusal Arkeoloji Müzesi, sadece içerisinde bulunduğu yapıyı ziyaret etmek için bile gidilmesi gereken bir mekândır.

Trakya İmparatorluğu, Yunan ve Roma dönemlerine ait sanat eserlerini, obje ve tarihi kalıntıları içerisinde barındıran müzenin en ilgi çekici sergisi Vulchitrun Hazinesi bölümüdür.

12 kg ağırlığındaki hazine, farklı dekorasyonlara sahip ilginç şekillerdeki 13 altın objeden oluşmaktadır. Muhafızlarla korunarak sergilenen bu hazinenin zamanında Trakya Kralı’nın hizmetindeki bir rahibe ait olduğu ve dini ritüellerde kullanıldığı söylenmektedir.

Müze; yaz dönemi her gün 10.00 – 18.00, kış döneminde ise salı – pazar günleri 10.00 – 17.300 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Adres:  Saborna Sokağı, No: 2, Sofya
Telefon:  (+359) 2 988 24 06
Web:  www.naim.bg

Kodi Seyfullah Efendi Camii

1576 yılında Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş olan Kodi Seyfullah Efendi Camii, bir zamanlar 70’ten fazla camiye ev sahipliği yapmış olan Sofya’da hâlen işlevine devam eden ve bozulmadan korunmayı başaran tek camidir.

Duvarları, göz alıcı mavi çiniler ve Kuran’dan sözlerin yazılı olduğu kaligrafik yazılar ile süslü olan cami; turistik gezi mekânı olmasa da, ibadet zamanları haricinde dini açıdan uyumlu giyinen turistlere kapılarını açmaktadır.

Dışındaki Türk hamamı kalıntıları ve abdesthaneden ilham alınarak “birçok banyo” anlamına gelen Banya Bashi adıyla da alınan cami, ibadet saatleri haricinde her gün 08.00 – 21.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Adres:  Maria Louiza Meydanı’nın Triaditsa Sokağı ile kesiştiği nokta, Sofya

Ulusal Sanat Galerisi

Çarlık Sarayı’nın içerisinde yer alan ülkenin en kapsamlı sanat koleksiyonuna sahip Ulusal Sanat Galerisi içerisinde, 60,000 eser sergilenmektedir.  Gıcırtılı tahta merdivenleri, dev şömineleri ve yüksek tavalarıyla mistik bir atmosfere sahip olan müze binası da en az içerisinde bulunan sanat eserleri kadar ilgi görmektedir.

1382 yılında Bulgaristan Osmanlılarca fethedildiğinde, görkemli binanın bölgenin yönetiminden sorumlu Osmanlı paşasının konağı olarak kullanıldığı söylenmektedir.

Ulusal Sanat Galerisi içerisinde; Tzanko Lavrenov, Stoyan Sotinov, Zograf, Dospevski ve Pavlovic gibi değerli Bulgar ressamların eserlerini görme şansına sahip olabilirsiniz. Ulusal Sanat Galerisi; çarşamba – pazar 10.00 – 17.30, salı – perşembe ise 10.00 – 18.30 saatleri arasında açık bulunmaktadır.

Adres:  Çarlık Sarayı binası, Battenberg Meydanı, No: 1, Sofya
Telefon:  (+359) 2 980 33 25
Web:  www.nationalartgallerybg.org

Bulgaristan Cumhuriyeti Ulusal Parlamentosu

Bulgaristan Cumhuriyeti Ulusal Parlamentosu, shutterstock, Image ID: 61791805

Neo klasik tasarımı Sırp – Bulgar mimar Konstantin Jovanović  tarafından çizilen Bulgaristan Cumhuriyeti Ulusal Parlamento binası, 1884 – 1886 yılları arasında Saksonyalı genç mimar Friederich Wilhelm Gustav Liebe tarafından inşa edilmiştir.

Tarihi önemi ve mimari güzelliğiyle bir kültürel anıt olarak kabul edilen parlamento binasını ziyaret edebilmek için Parlamento Genel Sekreterliği’nden izin alınması gerekmektedir.

Gruplar hâlinde veya tek başınıza gezebileceğiniz yapı içerisinde; Bulgaristan cumhuriyet tarihine ışık tutan tarihi belge ve fotoğrafların bulunduğu bir bölüm, sanat eserlerinin sergilendiği bir müze ve devlete ait oturumların yapıldığı salonlar yer almaktadır.

Adres:  Narodno Sabranie Meydanı, No: 2, Sofya
Web:  www.parliament.bg

Ulusal Tarih Müzesi

Balkanların en büyük tarih müzesi olarak bilinen Ulusal Tarih Müzesi kapsamında 650,000’den fazla sergi alanı yer almaktadır. Avrupa bakış açısıyla tarih öncesinden günümüze değin Bulgaristan’ı ele alan müzeyi gezmek saatler almaktadır.

Eski evlerdeki kültür değişkenleri, geleneksel kostümler ve tarih boyunca moda, geleneksel motifli nakışlar, Bulgar sinemasında kullanılan özgün kostüm, silah, eşya ve dekorlar; eski dünyanın izleri gibi birçok ilgi çekici bölümden oluşan müzeyi hakkını vererek gezmek için, bir tam gününüzü ayırmanız tavsiye edilmektedir.

Etkileyici koleksiyon ve sergileriyle Sofya’daki kültür duraklarının birinci sırasında yer alan Ulusal Tarih Müzesi’ni, haftanın her günü 09.00 – 17.30 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.

Adres:  Vitoshko Lale Sokağı, No: 16, Sofya
Telefon:  (+359) 2 955 42 80
Web:  www.historymuseum.org

Battenberg Mozolesi

1897 yılında İsviçreli mimar Hermann Mayer tarafından, neo klasik ve neo barok stillerinin eklektik bir karışımı olarak inşa edilmiş olan Battenberg Mozolesi; modern Bulgaristan’ın ilk devlet başkanı olan Prens I. Alexander’in ebedi dinlenme noktasıdır.

11 metre yüksekliğindeki 80 metrekarelik yapının göz alıcı, süslü dış yüzeyi Bulgar ressam Haralampi Tachev tarafından boyanmıştır.1937 yılında ölen prensin kişisel eşyaları da karısı tarafından burada sergilenmek üzere bağışlanmıştır. Mini sergide; prensin notları, fotoğrafları ve kişisel eşyaları bulunmaktadır.

Adres:  Vasil Levski Bulvarı, No: 81, Sofya

Sofya Hayvanat Bahçesi

1 Mayıs 1888’de kraliyet kararnamesi ile kurulan Sofya Hayvanat Bahçesi, ülkenin en büyük ve en kapsamlı zoolojik bahçesidir. 36 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan Sofya Hayvanat Bahçesi içerisinde, binin üzerinde hayvan ve iki yüz ellinin üzerinde farklı hayvan türü olduğu söylenmektedir.

Otoburlar, avcılar, kuşlar, primatlar ve penguenler olmak üzere 5 bölümden oluşan hayvanat bahçesi her yıl bünyesine yeni yaşam alanları katarak sınırlarını genişletmekte ve böylece yeni yerel türlere ve dünya çapsından diğer egzotik hayvan türlerine kucak açmaktadır.

Sofya Hayvanat Bahçesi, hafta içi her gün 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Adres:  Sreburna   Sokağı, No:1, Sofya
Telefon:  (+359) 2 567 77 77
Web:  www.zoosofia.eu

Şehrin dışında kalan yerler

Sofya, Bulgaristan’ın en modern şehirlerinden biridir. Sofya’nın hemen dışında Bulgaristan’ın kırsal bölgelerine göz atabileceğiniz doğasıyla ve tarihi miraslarıyla ziyaretçilerini büyüleyen birçok farklı gezi rotası bulunmaktadır.

Boyana Kilisesi

UNESCO Dünya Miras Listesi kapsamında yer alan Boyana Kilisesi, Sofya’nın 8 km güney batısındaki Lying ilçesinde yer almaktadır. 3 yapıyı içeren bir dini kompleks olan Boyana, Bulgaristan’da yer alan en önemli tarihi turistik gezi alanlarından biri olma özelliğine sahiptir.

Tipik bir Ortaçağ Bulgar Ortodoks kilisesi mimarisine sahip olan yapının, ilk bölümü olan doğu kanadı binası; 11. yüzyılda inşa edilmiştir. Daha sonra 13. yüzyılda II. Bulgaristan İmparatorluğu zamanında ana gövde konumundaki yapı ortaya çıkarılmıştır. Kompleks; 19. yüzyılda eklenen batı kanadı binasıyla tamamlanmıştır.

Boyana Kilisesi yapıları, iç dekorasyonlarındaki fresklerle ünlüdür. Kompleks içerisindeki fresklerde yaklaşık olarak 240 farklı insan yüzünün resmedildiği söylenmektedir. Ortaçağ Doğu Avrupa sanatının en göz alıcı eserlerini içeren bu yapıları gezerken, Bulgaristan sanat ve kültürüne ait eşsiz izlenimler edinebilirsiniz.

Adres:  Boyansko Ezero Sokağı, Boyana bölgesi, Sofya
Telefon:  (+359) 2 959 09 39
Web:  www.boyanachurch.org

Rilski Manastırı

Rilski Manastırı, Sofya şehir merkezinin 120 km güneyinde Alp Dağları’nın eteklerinde kurulu doğasıyla nefes kesen Rila Ulusal Parkı’nın bünyesinde yer almaktadır.

Bulgaristan’da bulunan en dikkate değer tarihi kültürel miraslardan biri olan manastır, 10. yüzyılda Bulgar keşiş Rilalı Aziz John’un müritleri tarafından inşa edilmiştir. Manastırda yaşam, bölge Osmanlı egemenliği altına girene kadar 5 yüzyıl boyunca devam etmiştir. Daha sonra yangınlarda zarar gören manastırın bir bölümü 19. yüzyılda yenilenmiştir.

Manastırın duvarları, günahkârların cehennemde nasıl azap çekeceklerini anlatan İncil’den sahneleri içeren resimlerle süslüdür.

Rila Ulusal Parkı’na giden kampçılar, isterlerse manastır içerisinde yer alan bir açık hava hücresinde bir gece konaklayabilmektedirler. Maceraperestlere ve tarih meraklılarına bu otantik mekânda mutlaka bir gece kamp yapmaları ve o atmosferi yaşayarak deneyimlemeleri önerilmektedir.

Bölgeye ulaşabilmek için araba kiralayabilir ya da Sofya şehir merkezinden Dupnitza Köyü’ne her sabah saat 08.00’da hareket eden otobüse binebilirsiniz.

Dupnitza Köyü’ne vardığınızda saat 10.00 ve 11.00’de kalkan Rila Köyü otobüslerine binmeli ve Rila’ya ulaştığında ise 12.20’de manastıra doğru hareket eden otobüsü yakalamalısınız.

Manastıra kolayca ulaşabilmenin bir alternatifi ise turlara yazılmaktadır. Bölgeye özel turlar düzenleyen turizm şirketleri gezi gruplarını aktarma yapmadan kendi özel minibüsleriyle bölgeye ulaştıracaklardır.

Adres:  Sofya’nın 120 km güneyi

Vitosha Dağı

Sofya şehir merkezinin 10 km kuzeyinde bulunan görkemli Vitosha Dağı’na ulaşabilmek için, merkezden kalkan ve dağın farklı rotalarına doğru hareket eden tam 15 ayrı otobüs bulunmaktadır. 30 dakikalık bir yolculuk sonunda ulaşılabilen dağa dilerseniz araba kiralayarak da gidebilirsiniz.

Vitosha Dağı, Sofyalıların bir numaralı kaçamak mekânıdır. Yazın dağ yürüyüşü, kışın ise kayak yapmak için biçilmiş kaftan olan bölgede; ayrıca eşi benzeri görülmeyen doğal taş ve mineral oluşumlarına rastlanmaktadır. Bölgenin bazı alanlarında bu kayalık bölgelerde doğal minareli su kaynakları bulunmaktadır.

Taş nehirlere, buzul taşlarına, volkanik kaynaklı göz alıcı kayaçlara ev sahipliği yapan dağ; aynı zamanda Bulgaristan’ın en büyük ormanını ve doğal parkını da içerisinde barındırmaktadır.

Sofya banliyölerinin eteklerinden başlayan Vitosha Doğa Parkı, büyüleyici el değmemiş bir ormanla birleşerek dağın doruklarına değin ulaşmaktadır. Bu orman içerisinde ayı, tilki, yaban domuzu, geyik ve nadir bulunan kuş türleri yaşamaktadır.

Dağ üzerindeki en popüler kış sporları merkezi, Aleko’dur. Burada birçok modern ve lüks otel ve farklı zorluk derecelerinde sayısız kayak parkuru bulunmaktadır. Vitosha Dağı, genellikle hafta sonları oldukça kalabalık olmaktadır. Zamanı müsait olanlara; dağı hafta içi sakinken ziyaret etmeleri, tadını daha çok çıkarabilmeleri adına önerilmektedir.

Adres:  Sofya’nın 10 km kuzeyi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/ 10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Sofya Gezilecek Yerler , 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Bir önceki yazımız olan Sofya Acil durum telefonları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sofya Gezilecek Yerler ile Benzer Yazılar:

Sofya Gezilecek Yerler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz