Sidney Gezilecek Yerler


Sidney, sanat, doğa ve tarih dolu bir gezi vaat ediyor. Dünya mimarisinin ortak eserlerinden Harbour Bridge ile Sydney Opera House, gezinizin en ilgi çekici duraklarından ikisi olacaklar. Ayrıca birbirinden değerli eserlerin sergilendiği müzeler, altın kumlara sahip plajlar, Sidney ve Darling limanları, bitkilerin ve hayvanların barınakları parklar ve bahçeler ve 2000 Sidney Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Sidney Olimpiyat Parkı şehrin önemli destinasyonlarından birkaçı…

Sidney Limanı / Port Jackson

Sidney Limanı, Avustralya’ya yerleşen Avrupalıların ilk adım attıkları nokta ve bu yüzden Avustralya tarihine tanıklık etmiş olan en önemli bölge. Liman, Harbour Bridge ve Sidney Opera Evi (Sydney Opera House) ile anılıyor en çok. Pasifik Okyanusu’nun masmavi suları, burada, arkadan yükselen gökdelenlerin ve yavaşça süzülen gemilerin gölgeleriyle başka bir boyut kazanıyor. Ayrıca her yılbaşı gecesi, tüm dünyadan milyonlarca kişinin TV başına geçip renkli havai fişek gösterilerini izlediği liman da burası. İnsan yapımı eserlerin güzelliğiyle doğanın ihtişamı buluşunca ortaya Sidney Limanı çıkmış adeta…

Sidney Limanı Köprüsü / Sydney Harbour Bridge

Sidney’in en önemli iki simgesinden biri olan Liman Köprüsü, dünyadaki köprüler içinde kendisini devasa çelik kemeriyle özgünleştiriyor. Köprü, 503 m uzunluğundaki kemeriyle, adeta Sidney şehrini kanatları altına alıyor. Üzerinde kara yolu, demir yolu, bisiklet yolu ve yaya yolu bulunduran köprü, şehrin manzarasının en güzel izlenebildiği noktalara sahip.
Harbour Bridge’in üzerinden sadece araçla geçiş yapmamalı; köprü kulelerinden şehri izleme ve köprü üzerinde yürüyüş yapma keyfini de yaşamalısınız. En güzel manzaraya sahip olan kulelerden biri Pylon Lookout.

Adres: Pylon Lookout, Sydney Harbour Bridge / Sidney
Tel: +61 2 9240 1100
Web: www.pylonlookout.com.au
Ziyaret saatleri: 10:00 – 17:00

Köprünün kemerlerine tırmanmak isteyenlere BridgeClimb tur şirketi, köprünün kemerleri üzerinde turlar sunuyor. Emniyet önlemleri alındıktan sonra sonunda köprünün en tepesine ulaşacağınız üç buçuk saatlik tur başlıyor. BridgeClimb şirketinin iletişim bilgileri:

Adres: 5 Cumberland St. The Rocks / Sidney
Tel: +61 2 8274 7777
Web: www.bridgeclimb.com.au

Sidney Opera Evi / Sydney Opera House

Port Jackson’ın Harbour Bridge ile kesiştiği noktadaki burunda yer alan Sidney Opera Evi, 20. yy’ın en önemli mimari eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Danimarkalı mimar Jørn Utzon tarafından dizayn edilen yapının inşasına 1957 yılında başlanmış ve aradan geçen 16 yılın ardından, bu nefes kesen yapı 1973 yılında tamamlanmış. Binanın dış görünümü; denizde süzülen yelkenlileri ve coşkun dalgaları andırıyor ve bu yüzden, Opera Evi, çağdaş mimarinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Bina, konser salonu, opera tiyatrosu, drama tiyatrosu, oyun salonu, stüdyo, Utzon odası, ön avlu ve kayıt stüdyosu bölümlerinden oluşuyor.

Adres: Bennelong Point, Sidney Limanı / Sidney
Tel: +61 2 9250 7111
Web: www.sydneyoperahouse.com
Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00

The Rocks

Şehir turunuzun duraklarından biri de The Rocks Mahallesi olmalıdır. Çünkü burası, 1788’de karaya çıkan ilk mahkûmların yerleşim kurdukları yerdir. Harbour Bridge’in güney ayağında yer alan bu renkli mahalle; özellikle Sidney Limanı manzarası, tarihi binaları, alışveriş merkezleri, restoranları, ünlü pub’ları ve birçok bütçeye hitap eden konaklama imkânları ile dikkat çekiyor.

Sydney Visitor Center

Adres: Argyle and Playfair Caddeleri Köşesi, Sidney
Tel: (02) 9240 8788
Web: www.sydneyvisitorcentre.com

Sidney Çağdaş Sanatlar Müzesi / Sydney Museum of Contemporary Art

Kendini tamamen çağdaş sanatlara adayan bu müze hem Avustralya’dan hem de dünyanın birçok noktasından çağdaş sanat eserlerini barındırır. Müze, Sidney Limanı’nın en iç noktasındaki Circular Quay’in batı sahillerine bakar ve Sidney’deki birçok yer gibi muhteşem bir liman manzarasına sahiptir.

Adres: 140 George Caddesi, The Rocks / Sidney
Tel: +61 2 9245 2400
Web: www.mca.com.au
Ziyaret saatleri: 10:00 – 17:00 (giriş ücretsiz)

Sidney Müzesi / Museum of Sydney

Circular Quay’in güneyinde, Phillip ve Bridge Caddeleri’nin kesiştiği noktada yer alan müze, Avustralya’nın ilk hükümet binasının bulunduğu alanda yükselmektedir. Sidney’in en ünlü mimarlarından biri olan Richard Johnson of Denton Corker Marshall tarafından dizayn edilmiştir.

Müzede, ilk koloni gemilerinin modellerini yakından inceleyebilecek; şehrin 200 yıllık tarihinden derin izler bulacaksınız. Ayrıca ilk hükümet binasının kalıntılarını da burada görebileceksiniz.

Adres: Phillip ve Bridge Caddeleri Köşesi, The Rocks / Sidney
Tel: +61 2 9251 5988
Web: www.hht.net.au/museums/museum_of_sydney
Ziyaret saatleri: 9:30 – 17:00

Garrison Church / Holy Trinity Anglican Church

Sidney’de görebileceğiniz yerlerden bazıları da tarihi ibadet yerleri. Bunların en ünlülerinden birisi daha çok Garrison Church ismiyle bilinen Holy Trinity Anglican Church’tür. 1840 yılında yapılan kilise, zamanında şehir garnizonunda görevli askerlere hizmet edermiş. Kilisenin en önemli özelliklerinden birisi ise kum taşından yapılmış olması.

Adres: Argyle ve Lower Fort Caddeleri, Millers Point / Sidney
Tel: +61 2 9247 1268
Web: www.thegarrisonchurch.org.au
Ziyaret saatleri: Günün tüm saatlerinde açık

The Rocks Market

Her şehrin kendine has bir pazarı vardır. Sidney’in ünlü pazarları da The Rocks’ta kurulanlardır. Burada 3 gün halk pazarı açıktır. Cuma ve Cumartesi günleri Jack Mundey Place’te çiftçiler pazarı, Cumartesi ve Pazar günleri ise Playfair ve George Caddeleri’nde hafta sonu pazarı kurulur. Ziyaret saatleri şöyledir:

Çiftçiler pazarı: Cuma: 10:00 – 15:00, Cumartesi: 09:00 – 15:00
Hafta sonu pazarı: Cumartesi, Pazar: 10:00 – 17:00

Çiftçiler pazarlarında sebze, meyve, süt ve süt ürünleri ile et çeşitleri; hafta sonu pazarlarında ise seramik eşyalar, kumaşlar, takı ve aksesuarlar, mobilyalar ile güzellik ve sağlık ürünleri bulabilirsiniz.

Sydney Observatory

Sidney manzarasının en güzel izlenebildiği yer; Sydney Observatory. Şehrin en yüksek tepesi olan Observatory Hill üzerindeki gözlem evi, hem müze olarak hizmet veriyor hem de ziyaretçilere teleskopla gözlem imkânı sağlıyor. Ayrıca 3 boyutlu uzay tiyatrosu etkinliğine de katılabilir, uzayda hareket etme hissini tadabilirsiniz. Gözlemevi, Harbour Bridge’in batısında, Miller’s Point bölgesinde bulunuyor.

Adres: Watson Road, Observatory Hill, The Rocks / Sidney
Tel: +61 2 9921 3485
Web: www.sydneyobservatory.com.au
Ziyaret saatleri: Her gün 10:00 – 17:00

Şehir Merkezi’ne İnelim

The Rocks Mahallesi’nin ardından biraz güneydoğuya doğru ilerleyelim ve Sidney Şehir Merkezi’ndeki görülmesi gereken yerlere göz atalım…

Martin Place

Şehrin en ünlü meydanı Martin Place’tir. Birbirlerine paralel uzanan George ve Macquarie Caddeleri’nin arasında kalan bölgeyi enlemesine kesen meydanda; iş merkezleri, devlet daireleri ve ünlü mağazalar bulunmaktadır. Burada dikkat çeken binalardan bazıları Sydney General Post Office binası, State Savings Bank binası, Bank of Australasia binası, Commonwealth Bank binası, Henry Davis York binası, Australian Provincial Assurance binası ve Anıt Mezar’dır.

Queen Victoria Building

George Caddesi ile Market Caddesi’nin kesiştiği noktada, Sidney’in en ihtişamlı yapılarından biri uzanır. George McRae tarafından dizayn edilmiş ve yapımı 1898 yılında bitirilmiş olan bina, 190 metre uzunluğunda, 30 metre genişliğindedir. Bu kubbeleriyle dikkat çeken romanesk yapı, şu an alışveriş merkezi olarak hizmet vermektedir. Modern tasarımcıları tarihi bir yapıda buluşturan QVB, birçok zevke uygun alışveriş keyfi vaat ediyor.

Adres: 455 George Caddesi, Sidney
Tel: +61 2 9264 9209
Web: www.qvb.com.au
Ziyaret saatleri: Ptesi – Ctesi: 9:00 – 18:00, Pazar: 11:00 – 17:00

Town Hall

Queen Victoria Binası’nın karşısında bir başka görkemli bina bulunmaktadır. İçerisinde devlet ofisleri bulunan Town Hall, QVB gibi Victoria tarzında inşa edilmiştir. Halk için özel bir öneme sahiptir, çünkü merdivenleri birçoğunun buluşma noktasıdır. Binanın ana salonunda, 1890 yılında yerleştirilen bir org, hâlâ aynı yerinde zarar görmeden muhafaza edilmektedir. Yakın zamanda, bu binanın bir mezarlık alanında bulunduğu keşfedilmiştir.

Adres: 483 George Caddesi, Sidney
Tel: +61 2 9265 9333
Ziyaret saatleri: Her gün 09:00 – 17:00

Chinatown

Darling Limanı’nın ve George Caddesi’nin doğusunda kalan mahalle, Çin’i okyanus geçmeden yaşamak isteyenler için biçilmiş kaftan adeta. Burada Çin mutfağının egzotik tatlarını bulabilir; ülke temalı hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Ayrıca Thomas Caddesi’nin köşesinde bulunan Paddy’s Markets’a da uğramalısınız. Geniş ürün yelpazesinde mutlaka almak isteyecekleriniz olacak. Paddy’s Markets, Perşembe – Pazar günlerinde 09:00 – 17:00 arasında açık.

Darling Limanı / Darling Harbour

Sidney’de eğlence dendiğinde akla ilk gelecek duraklardan birisi Darling Limanı’dır. Özellikle turistlerin en gözde uğrak yerlerindendir. Limanın çevresinde Ulusal Denizcilik Müzesi, Sidney Akvaryumu, IMAX Sinemaları ve birçok otel bulunmaktadır. Ayrıca limana bakan King Street ve Cockle Bay İskeleleri, dünya mutfağından çeşitli restoranları üzerlerinde barındırırlar.

Sidney Akvaryumu / Sydney Aquarium

Avustralya’nın bir ada ülkesi olduğunu düşündüğümüzde, burada ne kadar çok çeşit deniz canlısının görülebileceğini tahmin edebilirsiniz. Hele ki adresiniz Sidney Akvaryumu ise 650 türden fazla canlıyla göz göze gelebilirsiniz. Akvaryum, King Street iskelesinin solunda, buraya birkaç adımlık yürüme mesafesinde yer alıyor. Bu akvaryumda, dikkatinizi en çok, ağırlıkları 300 kg’yi bulan köpekbalıkları çekecek.

Adres: Aquarium Pier, Darling Harbour / Sidney
Tel: +61 2 8251 7800
Web: www.sydneyaquarium.com.au
Ziyaret saatleri: Her gün 09:00 – 22:00

Ulusal Denizcilik Müzesi / National Maritime Museum

Bu müzede Avustralya’nın denizcilik tarihine dair bilgiler edinebilirsiniz. Müze, Akvaryum’un tam karşısındaki kıyıda sizi bekliyor.

Adres: 2 Murray Caddesi, Darling Harbour / Sidney
Tel: +61 2 9298 3777
Web: www.anmm.gov.au
Ziyaret saatleri: Her gün 09:30 – 17:00

Parklar

Sidney’i Sidney yapan özelliklerden bir diğeri de yemyeşil parkların varlığıdır. Parklar ve gökdelenler yana yanadırlar ve bizlere, modern hayatın doğayla barışıklığını gösterirler. İşte, şehir içinde dinginlik vaat eden renkli bahçeler…

Hyde Park

The Rocks’ın güneyinde, Chinatown’un kuzeyinde yer alır. Batıda Elizabeth Caddesi, güneyde Liverpool Caddesi, doğuda College Caddesi ve kuzeyde St. James Yolu ile sınırlandırılmıştır. Alanın tam ortasından geçen Park Caddesi, parkı ikiye ayırır. Park, engin yeşilliği ve içerisinde yer alan Archibald Çeşmesi ve ANZAC Savaş Anıtı (ANZAC War Memorial) ile şehrin göbeğinde bulunur.

St. James Church ve St. Mary’s Cathedral

Hyde Park’a gelip de bu iki tarihi ibadethaneyi görmeden dönmek olmaz. Parkın kuzeyindeki St. James Church, mahkûm bir mimar tarafından yapılmış olmasıyla ünlüdür. Doğuda, College Caddesi’nde bulunan St. Mary’s Cathedral ise Avustralya’da yaşayan Katolikler için oldukça kutsal bir ibadethanedir. Katedral, camları ve dış tasarımındaki özenli mimarisiyle dikkat çekiyor.

Cook and Phillip Park

Spor olarak sadece yürüyüş yapmaktan sıkıldıysanız Cook and Phillip Park’a içine bol bol spor aktivitesi dâhil edebileceğiniz bir gezi düzenleyebilirsiniz. Burada biri dalga makinesine sahip olan üç adet havuz, bir fitness salonu, bir spor salonu ve bir kafe bulunmaktadır. İçeride spor yaparken, isterseniz, Hyde Park manzarasına dalabilirsiniz. Bu kompleks, Hyde Park’ı sınırlayan College Caddesi üzerinde bulunuyor.

Adres: 4 College Caddesi, Sidney
Tel: +61 2 9326 0444
Web: www.cookandphillip.org.au
Ziyaret saatleri: Ptesi – Cuma: 06:00 – 22:00, Ctesi – Pazar: 07:00 – 20:00

Avustralya Müzesi / Australian Museum

College Caddesi’nde, Cook and Phillip Park’ın tam karşısında Avustralya’nın en eski müzesi bulunuyor. Avustralya’nın coğrafyası ve bölgenin antropolojik tarihine ışık tutan müzeyi gezerek Aborijinler hakkında daha çok bilgiye ulaşabilir ve hatta dinazor modellerini inceleyebilirsiniz.

Adres: 6 College Caddesi, Sidney
Tel: +61 2 9320 6000
Web: www.austmus.gov.au
Ziyaret saatleri: Her gün 09:30 – 17:00

The Domain

Hyde Park’la birlikte bir başka parka daha yer vermelisiniz programınızda. Hyde Park’ın kuzeyi ile sahil arasındaki bölgeye konuşlanan The Domain, Sidney’de stres atabileceğiniz en önemli noktalardan birisidir. İçindeki birçok dinlence köşesinin yanında açık hava konserleri, gösteriler ve spor aktiviteleri de düzenlenir The Domain’de. Bu geniş yeşilliğin içinde dikkate değer bir yer bulunur: Speakers’ Point.

Speakers’ Point, isteyen herkesin istedikleri konuda konuşmalar yapabilecekleri küçük bir alandır. Eğer söyleyecekleriniz varsa, paylaşmak istediğiniz düşünceleriniz ne konuda olursa olsun burada sahne alabilirsiniz.

Adres: Mrs Macquaries Yolu, Sidney
Tel: +61 2 9231 8111
Web: www.rbgsyd.nsw.gov.au
Ziyaret saatleri: Her gün her saat açık (giriş ücretsiz)

Royal Botanic Gardens

Ve şehrin göbeğinde bir cennet. 1816 yılında vali Macquarie tarafından kurulan bu bahçenin büyüklüğünü anlatmak için, Opera Binası’nın batısındaki Farm Koyu’nu tamamen çevrelediğini söylemek yeterli olur.
Burada yer alan Mrs Macquaries Point, vali Lachlan Macquarie’ın eşi için yaptırılmış, Sidney Limanı ve Opera Binası’nı muhteşem bir manzarayla gören köşedir. Burada, Mrs Macquaire için bir de kayaları oyarak sandalye yapılmıştır. Park turunuzda burayı bir soluklanma mekânı olarak düşünebilirsiniz. Ayrıca Botanic Gardens Restaurant veya Botanic Gardens Cafe’da yemek ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Adres: Mrs Macquaries Yolu, Sidney
Tel: +61 2 9231 8111
Web: www.rbgsyd.nsw.gov.au
Ziyaret saatleri: Her gün açık, kış döneminde 07:00 – 20:00 arası.

Centennial Park

1888 yılında hizmete açılan 189 hektarlık Centennial Park, çok çeşitli flora ve faunaya sahip. Burada yürüyüş, bisiklet, koşu, paten, kaykay, at binme gibi aktiviteler yapılabiliyor ve konser, gösteri gibi açık hava etkinlikleri düzenleniyor. Sidneyliler, Centennial Park sayesinde doğanın göbeğinde sosyal bir yaşam mekânına sahipler. Siz de oksijeni bol bir ortam arıyorsanız Paddington bölgesi Oxford Caddesi üzerindeki Centennial Park’a uğramalısınız.

Adres: Locked Bag 15, Paddington / Sidney
Tel: +61 2 9339 6699
Web: www.centennialparklands.com.au
Ziyaret saatleri: Her gün 06:00 – 20:00

Kings Cross

Sidney’in doğa, kültür ve tarih güzelliklerinin yanında kendini eğlenceye adamış bir de mahallesi vardır: Kings Cross. The Domain’in doğusundaki Woolloomooloo mahallesiyle komşu olan bu eğlence merkezi ve bu merkezin en ünlü caddesi Darlinghurst, turistlerin en gözde yerlerinden biridir. Barlar, kafeler, gece kulüpleri, aksesuar dükkânları ve her bütçeye hitap eden otellerin sıralandığı Kings Cross, özellikle gece saatlerinde nüfusunu epey bir katlar. Burada eğlence, sabahın ilk ışıklarına değin sürer. Sidney’de en az bir gecenizi mutlaka Kings Cross’a ayırmalısınız.

Paddington ve Mardi Gras

Sidney’de görmeniz gereken bir mahalle daha var: Paddington. Kings Cross’un birkaç sokak güneyine inerseniz buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Oxford Caddesi üzerindeki kitabevleri, galeriler ve renkli alışveriş merkezleri güzel bir turu hak ediyorlar.

Taronga Zoo

Sidney Limanı’nın kuzeyinde, karşı kıyıda yer alan Taronga Hayvanat Bahçesi, 1916 yılında açılmıştır ve içinde hatrı sayılır çeşitlilikte hayvan barındırır. 2,600’ün üzerinde hayvan, 21 hektarlık alanda yaşamaktadır. Burada; zürafalar, şempanzeler, penguenler, iguanalar, timsahlar, tazmanya canavarı ve kangurular ve daha birçok hayvan türüyle ve Avustralya’ya özgü daha önce hiçbir yerde görmediğiniz canlılarla tanışabilirsiniz. Taronga Zoo’ya Darling Limanı’ndan 17, Circular Quay’den ise 12 dakikalık bir feribot yolculuğuyla ulaşabilirsiniz.

Adres: Bradleys Head Rd Mosman / Sidney
Web: www.taronga.org.au
Tel: +61 2 9969 2777
Ziyaret saatleri: Her gün 09:00 – 17:00

Sidney Sahilleri

Bondi

Sidney’in güneyinden kuzeyine doğru en gözde kumsalları gezebilirsiniz; serin sularda yüzmenin, kızgın kumlarda güneşlenmenin tadını çıkarabilirisiniz. Şehir merkezine ortalama 7 km uzaklıkta; doğuda Pasifik Okyanusu sahilinde yer alan Bondi, Sidney’in en popüler kumsalıdır. Ayrıca sörf yapmak isteyenler için Bondi mükemmel dalgalara sahiptir. Bondi plajına ulaşmak için önce Bondi Junction’a 10 dakikalık bir tren yolculuğu yapacak, bu noktadan bineceğiniz Bondi Plajı otobüsleriyle de 2 km sonra kendinizi plajda bulacaksınız.

Manly

Sidney’in kuzey sahillerine doğru ilerlediğinizde ise Manly sahiline ulaşacaksınız. Güneydeki Bondi ile devamlı rekabette olan kuzeyin incisi Manly, altın rengindeki plajlarıyla şehirden uzak bir okyanus keyfi sunuyor. Manly’ye 25 – 30 dakikalık bir feribot yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk esnasında, Sidney Limanı manzarasını da doyasıya izleyebilirsiniz.

Palm Beach

Manly sahil şeridinden biraz daha kuzeye giderseniz, bu kez de Palm Beach’e varacaksınız. İsterseniz şehir merkezinden 190 numaralı otobüse binerek de buraya ulaşabilirisiniz. Palm Beach’in Sidney’deki en berrak ve temiz suya sahip olduğu söyleniyor. Sahil şeridindeki kumsalların ardındaki tepelerde bulunan tatilcilere ait lüks villalar dikkatinizden kaçmayacaktır.

Olimpik Şehir

Olimpiyat Oyunları, 2000 yılında Sidney’de düzenlenmiştir ve uzmanlar tarafından, o zamana kadarki en iyi organizasyon olduğu belirtilmiştir. İnşa edilen Olimpiyat Parkı, içindeki birçok aktivite alanıyla ziyaretçi ağırlamaktadır. Bicentennial Park, Sydney Olympic Park Aquatic Centre, Monster Skatepark, ANZ Stadium ve Sydney Showground; Olimpiyat Parkı’nın içindeki görülmeye değer noktalardan bazılarıdır.

Bicentennial Park’ta piknik yapıp kısa yürüyüşlere çıkabilirsiniz, Aquatic Centre’da yüzebilir ve eğlenceli su kayaklarına binebilirsiniz, Monster Skatepark’ta kaykay ve paten yapabilirsiniz, Sydney Showground’da yıl boyu düzenlenen spor ve kültür – sanat etkinliklerine katılabilirsiniz. ANZ Stadium ise olimpiyat ruhunu yaşamanız için geri çevrilmeyecek bir fırsat. Olimpik şehir, şehir merkezinin 15 km batısında bulunuyor. Circular Quay’den bineceğiniz Parramatta Rivercat feribotu, 50 dk. sonra sizi buraya ulaştıracak.

Adres: Showground Road ve Murray Rose Avenue Köşesi, Sydney Olympic Park / Sidney
Tel: +61 2 9714 7888
Web: www.sydneyolympicpark.com.au

Luna Park Sydney

Gezinizin bir parçasını da eğlenmeye ayırmalısınız. Giriş kapısı 9 metre boyunda bir surat olarak tasarlanmış ve rengârenk ışıklarla süslenmiş Sidney Luna Parkı, Sidney Köprüsü’nün hemen altındaki Milsons Point’te sizi bekliyor. Park, limanın üzerinde çığlık çığlığa bir roller coaster eğlencesini ve daha fazlasını sunuyor.

Adres: 1 Olympic Drive, Milsons Point / Sidney
Tel: +61 2 9033 7676
Web: www.lunaparksydney.com

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Sidney Gezilecek Yerler, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Bir önceki yazımız olan Sidney Otelleri Konaklama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sidney Gezilecek Yerler ile Benzer Yazılar:

Sidney Gezilecek Yerler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Tatil Son Yazılar FriendFeed