Sao Paulo Ne Yenir


São Paulo, göçmenler şehri olduğu için birçok mekânda damak zevkinize uygun farklı tarzda yemekler bulmanız mümkün. 

Birçok kültürden etkilenen Brezilya mutfağına en çok Afrikalıların etkisi olmuştur. Brezilyalıların adeta milli yemeği hâline gelen “siyah fasulye” yemeği, Afrika Mutfağı`ndan etkilenerek ortaya çıkmıştır.

Bu kentte tadına bakmadan dönmemeniz gereken üç çeşit yemek vardır:

  • Sushi  - Mükemmel tada sahip olan São Paulo sushilerini burada çok uygun fiyata yiyebilirsiniz.
  • Pizza  - İtalyan mutfağının esintisi olan pizzalar burada odun fırınında pişiyor. Ayrıca pazar akşamları pizza yemek bir Paulistana geleneği.
  • Et  - São Paulo’nun en meşhuru olan etler, dünyaca ünlü gurmelerden tam not alıyor.

São Paulo denilince ilk akla gelen gıdanın et olması doğal, çünkü burası dünyanın en lezzetli etlerinin çıktığı yerlerden biri. Bu nedenle  Chourasco  denilen ve mangalda ızgara yapılarak servis edilen bu yemeği denemeden dönmemenizi öneririz.

São Paulo’da yemekler meyve ile biter. Bu zengin tropikal meyve kentinde tatlıların çoğu meyvelidir. Hatta tatlının dışında birçok yemeğin içinde bile hindistan cevizi ve ananas tadını hissedebilirsiniz.  Mousse  denilen ve meyveden yapılan köpüklü tatlılar São Paulo’da çok yaygındır. Özellikle mangolu ve portakallı mousse denemeden bu kentten ayrılmamalısınız.

Tropikal meyveleri bulabilmek için ise rotanızı  Mercado Municipal ’e çevirebilirsiniz. São Paulo’daki gurmelerin uğrak noktası olan Mercado, yerli ve ithal gıdaların çeşitliliğiyle size şaşırtacak bir yer. Burada günde yaklaşık 350 ton ağırlığında gıda ticareti yapılmaktadır, toplam stant sayısı ise 319’dur. Mercado’da pirinç, fasulye gibi geleneksel Brezilya yiyeceklerinin tadına bakabilir, meşhur  Mortadella Sandviçi yiyebilir ve Japon mutfağını keşfedebilirsiniz.

Bir not:  Paulistanlılar geç yemeyi seven insanlardır. São Paulo’da restoranlar saat 19.00’da açılmasına rağmen saat 21.00’e kadar pek dolu olmazlar. Birçok mutfak, gece yarısından sonra da servis yapmaya devam eder.

Ne içilir?

São Paulo, kahve keyfi yapmak için müthiş bir şehirdir. Brezilya’nın o meşhur kahvelerinin tadına bu kentte doyasıya varabilirsiniz. Günde en az 10–12 bardak kahve içen Brezilyalılar, kahvelerini sütsüz ve şekersiz içerler; bu nedenle kahvelerin tadı, ilk anda size sert ve acı gelebilir.

São Paulo’nun yerel içkisi şeker kamışından çıkartılan ve alkolün damıtılmasıyla yapılan  Cachaça (Kaşasa)’dır ve 4 bine yakın çeşidi vardır. Sert içkilerden hoşlanıyorsanız mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

São Paulo  tropik meyveler  kenti; unutmayın, burada Cachaça dışında tropikal lezzetlerin olduğu çok farklı kokteyller deneyebilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/ 10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Sao Paulo Ne Yenir , 10.0 out of 10 based on 1 rating

Bir önceki yazımız olan Sao Paulo Acil Durum ve Telefonlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sao Paulo Ne Yenir ile Benzer Yazılar:

Sao Paulo Ne Yenir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz