New Orleans Alışveriş


New Orleans’tan satın alınabilecek hediyelik eşyalar arasında; Voodoo bebekleri, caz CD’leri, Cajun ve Creole mutfağına özgü baharat ve soslar, Mardi Gras boncukları, kostümleri ve süs bebekleri, Cadılar Bayramı kostümleri, toz hâlinde bulunan özel kokteyl karışımları, maskeler, sanat eserleri, kahve, çikolata ve şekerleme türleri bulunmaktadır.

Fransız Mahallesi ve Magazin Sokağı, şehrin alışveriş dünyasının kalbinin attığı mekânlardır. Bu iki bölge, şehrin en renkli ve ışıltılı mağaza ve dükkânlarını içerisinde barındırmaktadır.

Fransız Sokağı Mardi Gras kostümleri, aksesuarları ve Voodoo temalı eşya ve sanat eserlerinin satıldığı mağazaları içerisinde barındırırken; Magazin Sokağı üzerinde lüks mücevherat butikleri, yerel sanat galerileri, sofistike mobilya mağazaları ve kişiye özel dizayn edilen New Orleans hatırası hediyelik eşyalar satan turistik dükkânlar yer almaktadır.

New Orleans; lezzetli çikolata, pralin ve şekerlemeleriyle ünlüdür. Burada üretilen tatlıların farklı bir lezzeti olduğu söylenmektedir. Şehrin ünlü pastaneleri arasında; Southern Candymakers,Aunt Sally’s Praline Shop ve Leah’s Candy Kitchen bulunmaktadır.

Royal Caddesi; XIV. Louis koltukları, Afrika maskeleri ve koloni dönemine ait gramofonlar satan birçok antikacıya ev sahipliği yapmaktadır.

Jax Brewery MağazalarıKanal Semti MağazalarıRiverwalk Pazar YeriNew Orleans Alışveriş Merkezi ve Lakeside AVM; şehirdeki en büyük ve popüler alışveriş durakları arasında yer almaktadır.

Salı günleri Uptown bölgesinde 09.00 – 13.00, perşembeleri Mid-City‘de 15.00 – 19.00 ve cumartesileri Downtown‘da 08.00 – 12.00 saatleri arasında kurulan Crescent Çiftçi Pazarı‘ndan; egzotik meyve ve sebzeler, taze deniz ürünleri ve envai çeşit çiçek satın alınabilir.

Decatur ve Kuzey Peters sokakları boyunca birkaç blok uzanan Fransız Pazarı, her gün 08.00 – 18.30 saatleri arasında açıktır. 1936 yılında inşa edilen tahta kulübelerden oluşan bu alan içerisinde ayrıca; Kasap PazarıBit Pazarı ve Çiftçi Pazarı gibi farklı bölümler de bulunmaktadır.

New Orleans’ta en uzun çalışma saatlerine sahip mağaza ve dükkânlar, Fransız Mahallesi’nde yer almaktadır. Fransız Mahallesi’nde mağazalar; pazartesi – cumartesi 10.00 – 22.00, pazar günleri ise 10.00 – 17.00 saatleri arasında açık bulunmaktadır. Şehrin genelinde ise mağaza ve butikler, 10.00 – 17.00 saatleri arasında hizmet sunmaktadır.

New Orleans’ta satılan tüm ürünlere, % 9,5 vergi eklenmiştir. Farklı ülkelerden şehri ziyarete gelen turistler; alışverişleri karşılığında verilen vergi iadesi formunu, uçak biletlerini ve pasaportlarını havaalanında yer alan Louisiana Vergi İadesi Merkezi’ne ibraz ederek, ödedikleri vergi oranı kadar parayı ülkelerine dönerken geri alabilmektedirler.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
New Orleans Alışveriş, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Bir önceki yazımız olan New Orleans Acil durum telefonları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

New Orleans Alışveriş ile Benzer Yazılar:

26 Ağustos 2013 Saat : 11:43

New Orleans Alışveriş Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Tatil Son Yazılar FriendFeed