Münih Gezilecek Yerler


Münih, Almanya’nın en çok müze ve sanat galerisine sahip olan kentidir. Ortaçağ’da kentin sınırları surlarla çevrilmiştir. Ancak bugün şehir, yok olan surların çok ötesine geçerek, genişlemiş ve gelişmiştir.

Kentin kalbi  Marienplatz  etrafında atar. Eski zamanlarda meydan, buğday pazarı kurulan ve şövalyelerin düello yaptığı bir alanmış. Müzeler, kiliseler ve pazar tezgâhlarıyla çevrili meydan; çiçek tarhları ve kafelerle keyifli ve canlı bir gezi alanına dönüşmüştür.

Eski tuz tüccarlarının buluşma yeri ve eski kent merkezi olan  Odeondplatz  Meydanı,
muazzam St. Kajetan Theatiner Kilisesi’nin bulunduğu meydandır.  Yemyeşil ağaçların gölgesindeki huzur verici meydanda ortaçağdan kalma birçok bina bulunur. Kraliyet Sarayı ve Hofgarten (Kraliyet Bahçesi) mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Şehir II. Dünya Savaşı’nda bir hayli harap olsa da yıkıntılar arasında ayakta durmayı başarabilen yapılar olmuştur. Isartor, Karlstor ve Sendlinger Tor şehir kapıları bu tarihi yapılar arasındadır.

Bayerisches National Museum

Farklı sanat evlerinin izlerini yansıtan Ulusal Bavyera Müzesi binası, ortaçağdan 19. yüzyıla uzanan muhteşem koleksiyonları bünyesinde barındırmaktadır. Müzede çoktan yok olmuş kilise, manastır ve kule gibi yerlere ait olan Gotik taş yontuları, ahşap heykeller ve tablolar bulunmaktadır.

Heilbron Manastırından getirilen ürpertici saat, keşişlerin ayarladığı zamanda ürkütücü ölüm bestesini çalar. Saatin üzerindeki ölüm figürleriyle işlenmiş aslan ve yontmalar geç Gotik dönemine ait eserlerdir.

Müzedeki orijinal ortaçağ süslemeleri ve oymalarından oluşan salonda Bavyera Dükalığına ait 16. yüzyıl kentlerinin Jakop Sandtner tarafından yapılmış Münih, Ingolstadt ve Landhut grift maketleri sergilenmektedir. Müzede ayrıca İncil ve Tevrat’tan sahnelerin işlendiği mükemmel oyma kapıları görebilirsiniz.

Adres:  Prinzregentenstrasse 3,  München
Tel:  49 (89) 2112401
Web:  www.bayerisches-nationalmuseum.de  
Ziyaret saatleri:  Salı-Pazar 10.00-17.00

BMW Museum

Bavyera Motor Fabrikaları tarihçesiyle ilgili tüm eseri barındıran bu müzede BMW’yi dünyaya tanıtan tüm klasik tasarımların orijinallerini görebilirsiniz. BMW’nin en klasik otomobilleri, motosikletleri ve uçak motorları burada sergilenmektedir.

Müzede teknolojik gelişimlerin yanı sıra bu gelişimlere paralel olarak dünyada gerçekleşen önemli olaylar da anlatılmaktadır. Müzede sergilenen nesneleri vurgulayan etkileyici bir aydınlatma eşliğinde; yakın tarih, politik ve kültürel boyutlarıyla sahnelenmektedir.

Müzede kısa filmler izleyebilir, Alman bakanlarının, Amerikan başkanlarının ve Elvis Presley, Marilyn Monroe gibi ünlülerin gerçek boyutlardaki mankenlerini görebilir, onların ağzından dünyadaki önemli olaylar hakkındaki tanıklıklarını dinleyebilirsiniz.

Adres:  Petuelring,  München
Tel:  49 (89) 3822 3307
Ziyaret Saatleri:  Her gün 09.00 -17.00

Deutches Museum

Dünyadaki en geniş ve en büyük bilim ve teknoloji koleksiyonunun bulunduğu müze, küçük büyük herkesin beğenisini toplamaktadır. Çok büyük olmasına karşın, müzeyi gezmek yorucu olmayacaktır; çünkü müzedeki her şey ziyaretçilerin keyif alacakları şekilde titizlikle tasarlanmıştır.

Bilim ve teknoloji müzesi oluşu ciddiyetin hâkim olacağı bir yer gibi görünse de aslında çok eğlenceli bir müzedir. Ziyaretçilerin bir düğmeye basmaları, bir direksiyonu çevirmeleri, bir kolu çekmeleri ile harekete geçen maket ve deney düzenekleri küçüklerin olduğu kadar yetişkinlerin de ilgisini çeker.

En karmaşık makinelerin, maket ya da oyuncak gibi sunulması hem eğlendirir hem de ziyaretçilerine bir şeyler öğretir. Müzedeki en dikkat çekici eserlerden biri ise dünyada ilk uçuş yapan jet olan Dornier Do 31’dir. Bu jetin kendisini görmek çok etkileyicidir.

60 metre uzunluğundaki 19. yüzyıl Alman yelkenlisini bünyesinde barındıran ulaşım bölümünde; Kızılderili kanosundan İrlanda gondoluna kadar pek çok deniz taşıtı görebilirsiniz. Bunların hiçbiri maket ya da sonradan yapılma değil, hepsi tamamen orijinaldir. Yel değirmenleri, su değirmenleri, rüzgâr türbini ve Nürnberg’den getirilen 1893 tarihli bir buharlı motor gibi enerji üretiminde kullanılan makineler; tarihi özellik taşımakla kalmaz. Eserlerin hepsi aynı zamanda birer sanat eseri niteliğindedir.

Tren teknolojisine ilgi duyanlar için, ilk İngiliz lokomotiflerinden olan 1813 tarihli “Puffing Billy” en çok ilgi çeken araçlardandır. En çok ilgi çeken bir diğer eser ise 204 metrelik ray sistemi, 100 adet dönemeci ve dokuz paralel peronluk geniş bir istasyonu bulunan demiryolu maketidir.

Müzede Karl Benz’in 1886 yapımı muhteşem arabası “Automobil Nummer 1” tan, 155.000 km kullanımdan sonra hâlâ iyi durumda olan 1967 tarihli boyasız, paslanmaz çelik bir Porsche spor arabaya kadar büyük bir araba koleksiyonu vardır. II. Ludwig’in “makam arabası” da bu büyük koleksiyonun yanında yer alır. Altın yaldız kaplamalı, Rokoko tarzı at arabası ilk otomobilden sekiz yıl önce yapılmıştır. At arabası ile teknik bilgilerin arasında şöyle bir not vardır; “Freni yoktur”.

Müzede ayrıca; dünyanın en modern planetaryumu olarak adlandırılan etkileşimli astronomi ve katılabileceğiniz lazer gösterileri olan büyük bir alan bulunur. Nükleer enerji, baskı ve müzik aletleri, madenler ve pırlantaların gelişimi temalı sergiler de bu büyük müzede inceleyebileceğiniz bölümler arasındadır.

Adres:  N15 Museumsinsel 1,  München
Ziyaret Saatleri:  Her gün 09.00 -17.00

Müncher Stadtmuseum

Erasmus Grasser’in muhteşem gotik üslubuyla kentin ortaçağdan bugüne gelişimini izleyebileceğiniz müze, Münih’in farklı karakterini yansıtmaktadır. Altes Rathaus’tan getirilmiş olan, 1480 yapımı bir grup ahşap oyma heykelcik olan Morris Dansçıları, müzenin bir bölümü olan Moriskenraum’da sergilenmektedir.

Müzede Münih’in tüm tarihi; harita, maket ve fotoğraflarla ilk katta sergilenmektedir. İkinci katta ise farklı üsluplara göre dekore edilmiş yirmi oda bulunmaktadır. Biedemer mobilyalarıyla ya da daha zarif olan Judenstil tarzı mobilyalarla döşenmiş mutfaklar, yatak odaları ve oturma odaları görebilirsiniz. 19. yy burjuva evleri, 18. yy şarap tavernası ve asil bir ressamın atölyesi; mutlaka görmeniz gerekenler arasındadır.

Alman moda tasarımının merkezi olan Münih’te 17. yy’dan itibaren yapılmış moda koleksiyonlarını inceleyerek bu tarihe tanık olabilirsiniz. Üçüncü katta ise dünyadaki benzerlerinin en büyüklerinden biri olan Kukla Tiyatrosu Koleksiyonu’na hayran kalacaksınız. Bavyera, yıllardan beri; el kuklası, gölge oyunu ve mekanik oyuncak üretiminin geleneksel merkezi olmuştur.

Adres:  St. Jakobs Platz 1 80331,  München  
Tel:  49 (89) 23322370

Alte Pinakotek

15. yy’dan 18. yy tablolarına kadar birçok tablonun yer aldığı müzede, tüm tablolar kronolojik sıraya göre yerleştirilmiştir. Klasik müzelerde akımlarına, ülkelerine ve sanatçılarına göre sıralanırken, bu müzede kronolojik sıralamayla yerleştirilen eserler ziyaretçilere yüzyıllar boyunca resim anlayışına nasıl yorum farklılığı getirildiğini gösteriyor.

Müzenin en çarpıcı eserleri; Giotto’nun Son Yemek, Çarmıha Geriliş ve Araf’taki İsa çalışmalarıdır. Albrecht Dürer’in 1526 tarihli Dört Havari adlı eseri, Pterus ile Yuhanna’nın ve Paulus ile Markos’un soylu birer portresi bulunmaktadır. Matthias Grünewald’ın “Aziz Erasmus ve Aziz Mautritius’ın Karşılaşması” eseri çok gerçekçi bir çalışma olduğundan görenleri şaşırtmaktadır.

Müzedeki en önemli hazinelerden biri de Tiziano’nun 1507 yılında 90 yaşındayken yaptığı “Dikenli Taçlı İsa” adlı eseridir. Leonardo da Vinci’nin 1473’te yapmış olduğu “Madonna ve Çocuk İsa” ise sanat tarihi açısından çok değerli bir yere sahiptir. Yüzlerce eserin bulunduğu müzede çeşitli ülkelerden birçok eseri görebileceksiniz.

Adres:  Barer Strasse 40,  München
Tel:  49 (89) 23805360
Ziyaret Saatleri:  Salı, Çarşamba, Cumartesi, Pazar günleri 10.00 -17.00
Perşembe, Cuma 10.00 – 20.00

Neue Pinakothek

1970’lerin sonunda yapılan müzede, 18. yy’dan günümüz resim ve heykeline uzanan geniş bir koleksiyon sergilenmektedir. Canletto, Guardi, Goya ve Turner’ın başyapıtlarından oluşan koleksiyon; ziyaretçilerine 18. ve 19. yy resim sanatı hakkında fikir vermektedir. İngiltere, Fransa ve İspanya’nın meşhur portre ve manzara ressamlarının resimleri de bu müzede bulunmaktadır.

Fransız Devrimi’nin yarattığı sanatsal etkiyle yapılmış “Porträt der Marquise de Sorc de Thélusson” isimli eser 1800’lerin uluslar arası platforma nasıl yansıdığını göstermektedir.

Geç 19. ve 20. yy sergilerinde Gustav Klimt ve Max Klinger’ın çalışmaları sembolizm akımına örnekler verirken, Max Lieberman’ın eserleri toplumsal gerçekliği temsil etmektedir. Müzede büyük ressamların ünlü resimlerinin yanı sıra her döneme ait heykelleri de inceleyebilirsiniz.

Adres:  Barer Strasse 29,  München  
Tel:  49 (89) 23805216
Web:  www.pinakothek.de

Pinotek der Moderne

Sanat, tasarım, mimari, çizimler ve baskılar bölümlerini barındıran müzede; dünya çapında koleksiyonlar bulunur. 20. yy başlarında ortaya çıkan öncü sanat akımlarının örneklerinden çağdaş sanat eserlerine kadar birçok resim, heykel ve enstalasyonla birlikte Salvador Dalí, Picasso ve Marx Ernst gibi dehaların eserleri sergilenmektedir.

İki katlı gezilebilir rafların bulunduğu tasarım bölümünde; motorlu araç tasarımı, ahşap mobilya ve bilgisayar temalı tasarımların öncülerinin günümüze kadar gelen örnekleri bulunmaktadır.

Mimari bölümünde, 16. yy’a kadar giden mimari çizimleri inceleyebilir, fotoğraflar, maketler ve bilgisayar animasyonlarına bakabilirsiniz. Eski Alman ve Flaman baskıları, Rönesans döneminden kalma İtalyan ve Alman çizimlerinin bulunduğu koleksiyon, 15. yy’dan günümüze ışık tutmaktadır.

Adres:  Barer Strasse 40,  München
Tel:  49 (89) 23805360

Residenzmuseum

112 oda, 6 salon ve 4 galeriden oluşan Residenz devasa bir yerdir.  Ahnengalerie  (Atalar Galerisi) M.Ö. 700’lü yıllarda yaşamış olan Dük Thedor’dan başlayarak 121 Wittelsbach ailesi üyesinin bal mumu heykellerini sergilemektedir.

Antiquarium, 1558’de Friedrich tarafından Dük V. Albrecht için tasarlanmış 70 metre uzunluğundaki anıtsal rönesans kütüphanesidir. Odanın adı, içerisinde bulunan Antik Yunan ve Roma liderlerinin büstlerinden gelmektedir.

Meissen’in Dresden bölgesinden ve Nymphenburg’dan getirtilen zarif porselenler,  muazzam Alman, Fransız ve İngiliz porselenleri ile birlikte Japon ve Çin porselenlerinin sergilendiği Porselen Koleksiyonları odası en etkileyici odalardan biridir.

Schatzkammer (Hazine Dairesi), 1000 yılda hanedanlığın bir araya getirmiş olduğu; mücevher, altın, gümüş, kristal ve sedef işli takılardan oluşan hazinenin sergilendiği bölümdür. Bu muhteşem koleksiyonun en önemli parçası 890 yılında yapılmış olan Arnulfziborium isimli komünyon kâsesidir.

Adres:  Max-Joseph-Platz 3,  München  
Tel:    49 (89) 290671

Nymphenburg Sarayı

Fıskiyeler, havuzlar ve bahçesinde muhteşem yapıtlar olan ışıltılı saray aslında Residenz’da devlet işlerinden yorulan Wittelsbach ailesine mütevazı bir yazlık ev olarak planlanmıştı. Fakat gelen her yeni kral eve yeni tasarımlar eklediği için saray sürekli genişleyerek büyüdü.

Saray binasının tavanında ve duvarlarında zarif 18. yüzyıl süslemeleri vardır. Ziyafet salonunun duvarlarını ise “Nymphaların Doğa Tanrıçası’na Saygılarını Sunuşu” freskleri süslemektedir.

Shönheitengalerie , I. Ludwig’in Joseph Stieler’a yaptırdığı Münih’in en güzel kadınlarının portrelerinden oluşan “Güzel Kadınlar Galerisi”dir. Koleksiyonun en güzel parçalarından biri; belinde yılan derisi kemeri ve elinde kırbacı olan Ludwig’in sevgilisi Lola Montez’in tablosudur.

Marstallmuseum ; taç giyme törenleri, düğünler ve kraliyet eğlencelerinde kullanılan tüm eşyalardan oluşan koleksiyonun sergilendiği yerdir. Şaşaalı at arabalarından zarif porselen koleksiyonlarına kadar her şeyi görebilirsiniz.

Adres:  Schloss  Nymphenburg  Eingang 1 80638 München  
Tel:    49 (89) 179080

Bavaria Film Studios

Alfred Hitchcock’un ilk filmini yaptığı stüdyolarda birçok ünlü yönetmen çalışmıştır. Her gün 11.30 ve 12.30’da heyecan verici dublör gösterileri yapılmaktadır. Hafta sonları ve tatil günleri ek olarak 14.00’da bir gösteri daha olur.

Adres:  Bavariaafilmplatz 7,Geiselgasteig, München
Tel:  49 (89) 64992304
Web:   www.bavaria-film.de

Schwabing

Kentin en popüler mahallelerinden biri olan Schwabing, Odeonsplatz meydanının hemen kuzeyinde yer almaktadır. Ludwig Maximilian Üniversitesi’nin bu bölgede oluşu sebebiyle, öğrenci mahallesi görünümünde olan Schwabing’de; Adalbertstrasse, Schellingstrasse ve Turkenstrasse caddeleri boyunca güzel kitapçılar, antika dükkânları, popüler kafe ve publar bulabilirsiniz.

Eski Belediye Sarayı binasının yerine yapılan oyuncak müzesi; Avrupa ve ABD’den toplanmış antika oyuncaklardan oluşan çok etkileyici bir koleksiyona sahiptir. Yalnızca çocukların değil 200 yıllık oyuncaklarıyla yetişkinlerin de ilgisini çeken müzeyi görmelisiniz.

Adres:  Marienplatz 15 80331 München
Tel:    49 (89) 294001
Web:   www.spielzeugmuseum.net

Marienplatz (Meryem Ana Meydanı)

Bu meydanda en dikkat çeken yapı  Mariensäüle  (Meryem Ana Sütunu)’dır. Bu sütun, I. Maximilian’ın kentin vebadan kurtuluşuna şükretmek amacıyla diktirdiği bir sütundur. Meryem Ana sütununun alt kısmında bulunan aslan, ejderha ve yılan figürleri; kahraman meleklerin alt ettiği veba, açlık ve savaşı simgelemektedir. Üst kısımda ise kenti koruduğuna inanılan ihtişamlı Meryem Ana vardır.

Meydanda yer alan  Fischbrunnen  Anıtı altında bir havuz bulunur. Eskiden kasaplıkta çıraklıktan ustalığa geçenler, usta oluşlarını kutlamak için bu havuza atlarmış. Bugünlerde ise bu gelenek Oktoberfest katılımcıları ve fanatik futbol taraftarları tarafından sürdürülmektedir.

Marienplatz’ın doğusunda bulunan  Altes Rathaus,  eski belediye sarayıdır. Bu Gotik yapı; zarif kubbeleri, renkli çan kulesi ve kumru rengi cephesiyle etkileyici güzelliğe sahiptir. II. Dünya Savaşı’nda bombalanmış olan belediye sarayı restore edilmiş ve eski hâline uygun olarak yeniden yapılmıştır. Yeni yapı işlevsellikten çok dekoratif estetiğe önem verilerek yapılmıştır. Özel olarak ışıklandırılmış Altes Rathaus, geceleri Marien Meydanı’nı aydınlatmaktadır.

Bugün, Belediye Sarayı Binası olarak  Neues Rathaus  binası kullanılmaktadır. Bu binanın cephesinde krallar, prensler, dükler, prensesler, azizler ve halk kahramanlarının rölyef ve heykelleri bulunmaktadır. Binada bulunan kule, 80 m. yüksekliğindedir. Asansörle en üst kata çıktığınızda göreceğiniz panoramik manzara, sizi kente hayran bırakacaktır.

Kuleden aynı zamanda  Glockenspiel ’i de görebilirsiniz. 43 çanı olan karinyonda iki figür grubu bulunur. Sabah 11’de sergilenen ilk grupta; 15. yy’da düzenlenen tören ve düğünde yapılan turnuva ve ikinci grupta 1517’de vebayı kovmak için yapılan fıçıcı dansı  Schäfferkertanz sahnelenmektedir. Akşam saat 9’daki son grupta ise elinde feneriyle gezinen bir gece bekçisi, düdüğünü çalar ve bir melek Münihli küçük keşiş Münder Kindl’i kutsar.

Meryem Ana Meydanı’nda görebileceğiniz diğer önemli yerler ise aşağıdaki şekildedir.

Frauenkirche (Meryem Ana Kilisesi)


Kubbeleriyle ünlü Frauenkirche Kilisesi şehrin simgesidir. Asıl ismi “Yüce Leydi’mizin Katedrali”dir. 15. yüzyılda yapılan yaklaşık 100 metre yükseklikteki kubbeler için güney kulede özel bir asansör bulunuyor. Münih’i en iyi ve en güzel şekilde sembolize eden kilisede iki kule üzerine kurulu altın uçlu kubbede şehrin silueti bulunmaktadır.

Kilisenin bahçesinde bulunan Barış Meleği Heykeli (Friedensengel) 1871 yılında Alman-Fransız savaşından sonra yapılmıştır. Kilisenin içindeyse Bavyera Kralı Ludwig’in altın mezarı da dâhil olmak üzere onlarca hazine görülebilir.1483’te Friederich Pacher tarafından yapılan altar panolarında; İsa’nın vaftiz edilişini, İsa’nın Zeytin Dağı’na yürüyüşünü, tutuklanmasını, çarmıha gerilişini ve gömülmesini tasvir eden resimleri görebilirsiniz.

Isator Kapısı

II. Dünya Savaşı’nda tahribata uğrayan şehir kapısı özveriyle restore edilmiştir. 14. yüzyıldaki orijinal ölçülerinin korunarak bugüne ulaştırılan tek eser olan Isator Kapısı üzerinde tarihi olayların betimlendiği freskler vardır.

Peterkirsche

Münih’in en eski kilisesi olan  Peterkirsche , bu meydanda bulunur. Kilise; rönesans çizgileriyle inşa edilmiş, kulelerdeki saatler asimetrik şekilde düzenlenmiştir. Saat kulesine çıkarak şehir meydanının muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Kilisenin iç kısımlarında yüksek altar; Erasmus Grasser, Aziz Petrus ve kilisenin ileri gelen insanlarının altınla kaplanmış ahşap heykellerinden oluşmaktadır.

Altarın yan kısımlarına ise Jan Polack’ın yapmış olduğu Aziz Petrus resimleri bulunmaktadır. Bu resimlerde Aziz Petrus; hastalara şifa dağıtırken, tahta çıkmış hâlde, denizde, hapishane ve çarmıhta olmak üzere tasvir edilmiştir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/ 10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Münih Gezilecek Yerler , 10.0 out of 10 based on 1 rating

Bir önceki yazımız olan Münih Hangi Kıtada başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Münih Gezilecek Yerler ile Benzer Yazılar:

Münih Gezilecek Yerler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz