Edinburgh Hangi Ülkede


Edinburgh Hangi Ülkede

Edinburgh, İskoçya’nın 1437 yılından beri başkentidir. Glasgow’dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti olan Edinburgh, İskoçya’nın doğusunda, kuzey denizine yakın bir konumdadır.

Avrupa’nın en güzel görünümlü kentlerinden bir olarak kabul edilen şehir, Ortaçağ ve Georgian dönemlerine ait mimarisiyle bilinmektedir. Edinburgh Üniversitesi ve İskoç Aydınlanması’nın etkisiyle yükselen kültür düzeyi ile bununla beraber yeni oluşan ve klasik tarzdaki “New Town”‘ın (Yeni Şehir) mimarisi, Edinburgh’ya “Kuzeyin Atinası” ünvanını kazandırdı.

Kayaların üstüne kurulu olan ve tarihî şehirle, şehrin ana caddesi Royal Mile’a hakim bir konumda bulunan şatosu başta olmak üzere birçok tarihi ve turistik özelliğe sahiptir. Şehrin “Old Town” ve “New Town” bölgeleri UNESCO Dünya Miras Listesi’ndedir.

Şehrin Düklüğünü Kraliçe II. Elizabeth ‘in eşi Prens Philip yapmaktadır. Prens Philip bu göreve II. Elizabeth Kraliçe olmadan önce atanmış, II. Elizabeth ise Kraliçe olmadan önce Edinburgh Düşesi Prenses Elizabeth Alexandra Mary olarak Birleşik Krallık veliahdı sıfatı taşımıştır. Prens Philip armasında halen Edinburgh armasını taşımaktadır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/ 10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Edinburgh Hangi Ülkede , 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Bir önceki yazımız olan Edinburgh Hangi Kıtada başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Edinburgh Hangi Ülkede ile Benzer Yazılar:

Edinburgh Hangi Ülkede Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz