Chicago


Chicago Şikago adı kızılderili dilinde güçlü anlamına gelen “chicagau”dan gelmektedir. Eskiden kızılderililere ait olan şehir, bölgeye gelen ilk Avrupalı gezgin misyonerler Louis Jolliet ve Jacques Marquette tarafından satın alınmıştır. 
Şikago’nun “rüzgârlı şehir” olarak anılması ise hava akımının yoğun olması ile bağlantılı değildir. Bu yakıştırma, Şikago’nun çalkantılı siyasi hayatından ileri gelmektedir. Kozmopolit şehrin siyasete yön vermesi ve siyaseti yönlendiren isimlerin Şikago’dan çıkması nedeniyle “rüzgârlı şehir” olarak anılmaktadır.

Illinois eyaletinin en büyük şehri ve Amerika’nın en büyük 3. şehri olan Şikago; gökdelenleriyle, filmleri ve müzikalleriyle özdeşleşmiş bir şehirdir. Gerçek caz ve blues müziklerinin doğduğu yerdir. Michigan Gölü ve göle dökülen nehirler arasında, ada şehri hissi uyandırır. Adeta bir denizi andıran Michigan Gölü kıyısı boyunca sıralanan gökdelenler, geleceğin mimarisini bugüne yansıtmaktadır.

Şikago’nun şehir planlaması çok düzenli ve ulaşımı kolaydır. Bu nedenle çok büyük bir şehir olmasına karşın Şikago’da kaybolmanız söz konusu değildir. State ve Madison caddelerinde, 0–0 noktası olarak numaralandırılmış 9 tane boyuna ve 8 tane enine kesişen caddeden oluşan demiryolu sistemi bulunur. Gökdelenlerin arasında yerden 6 metre yükseklikte kurulu metro sistemi üzerinde metrolar hızla geçerken, aşağıda normal trafik  devam eder.

Şehirleşmenin çok ileri olmasına karşın, yeşil alanlar azımsanmayacak kadar çoktur. Binalar ve doğa ahenk içindedir. Sanat ve bilim müzeleri, kilometrelerce uzanan kum plajları, devasa doğa parkları ve modern mimarisiyle Şikago; kesinlikle görülmeye değer, çok yönlü bir şehirdir.

Şikago birçok sinema ve dizi filme ev sahipliği yapmıştır. Örneğin Prison Break, Katherine Zeta Jones, Richard Gere ve Renèe Zellweger’in rol aldığı Chicago, Tom Hanks ve Jude Law’ın oynadığı Azap Yolu ve daha birçok film ve dizi Şikago’da çekilmiştir. Batman filminde bahsi geçen Gotham City de Şikago sokaklarında geçmektedir.

Şikago’da 9 TV ve 28 Radyo stüdyosu bulunur. En bilinen stüdyolardan biri Oprah Winfrey’in kurduğu Harpo Stüdyolarıdır. Harpo ismi, Oprahın tersten okunuşuyla oluşturulmuştur. Walt Disney Stüdyoları’nın kurucusu Walt Disney, Şikago’da yaşamıştır. Ernest Hemingway, Charles Dickenson gibi ünlü yazaların yetiştiği ve beslendiği kenttir Şikago.

Edebiyata, müziğe, sinemaya, mimariye, teknolojiye, bilime hatta siyasete yön veren bu şehir, başlı başına bir ilham kaynağıdır. Şikago’yu ziyaretinizde bu şehrin sizin için de yeni ufuklar açacağını bilmelisiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Chicago, 5.5 out of 10 based on 2 ratings

Bir önceki yazımız olan Montreal Acil durum telefonları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Chicago ile Benzer Yazılar:

Chicago Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Tatil Son Yazılar FriendFeed