Bükreş Ne Yenir


Romanya Bükreş mutfağı, hem eski çağlardan hem de günümüzden birçok kültürü kucaklayan çok zengin bir içeriğe sahiptir. Antik Yunan’dan Roma’ya, Transilvanya’ya yerleşen Saksonlardan uzun yıllar ülkede hâkimiyet sağlayan Osmanlılara, komşu Slav ülkelerinden Macarlara kadar birçok mutfak geleneğini aynı potada eriten Romanya mutfağı; âdeta bol malzemeden oluşan ve farklı lezzetleri içinde barındıran bir ana yemeğe benzemektedir.

Bükreş; etin her türlüsünün bulunduğu ve birçok sebzenin aynı tabakta buluştuğu ana yemeklerinin yanında, farklı lezzetlere sahip tatlılarıyla da ün kazanmıştır. Birçok peynir çeşidinin tadılabileceği bu şehirde, ayrıca her türlü damak zevkine hitap eden restoranlar bulunmaktadır. Şehrin; geleneksel Romanya mutfağının özgün örneklerini tadabileceğiniz restoranları kadar, dünya mutfaklarını başarılı şekilde temsil eden kaliteli mekânları da bulunmaktadır.

Ana yemekler…

Birçok alanda olduğu gibi yemek konusunda da Romen geleneğini yansıtan Bükreş’te; ana yemeklerin başrolünde domuz, dana, kuzu ve balık gibi et çeşitleri bulunmaktadır. Ayrıca, bu esas malzemeye zengin içeriğiyle eşlik eden sebzeler ve farklı bir lezzet katan kremalar; şeflerin vazgeçilmezleri arasındadır.

Soğanla ve çeşitli baharatlarla birlikte pişirilen bir et yemeği olan Tocaniţă  veya Tochitură,şehrin en popüler yemeklerinden biridir.  Etle yapılan başka bir yemek olan Sarmala veyaSarmale’da; et ve pirinç lahanaya sarılıp dolma şeklini alarak pişirilmektedir. Hardalla servis edilen ve birayla ayrılmaz bir ikili oluşturan Mici’de ise birçok et çeşidi doğranarak tek bir tabakta servis edilmektedir.

Tercihi etten yana olmayanların büyük bir keyifle tükettiği Ghiveci ise 20’den fazla sebzenin birlikte kızartılması ile pişirilmekte ve böylelikle ziyaretçilere âdeta bir sebze şöleni oluşturmaktadır.

Daha hafif bir seçenek olan Mamaliga, özel bir mısır çeşidi olan ‘‘maize’’in sütle karıştırılmasıyla elde edilmektedir. Mamaliga tek başına yenebileceği gibi ana yemeklerin yanında da (özellikleTocaniţă ile beraber) servis edilebilmektedir.

Balığın sıkça tüketildiği bir şehir olan Bükreş; deniz ürünleriyle yapılan ve genellikle ızgara ile pişirilen farklı lezzetlere sahiptir. Sazan balığı salamurası olarak bilinen Saramură, Karadeniz’in sularıyla özdeşleşen mersin balığı ızgarası Nisetru la grătar ve ringa balığı ızgarası Scrumbie la grătar öne çıkan balık yemekleridir.

 Atıştırmalıklar…

Bükreş farklı tatlarda birçok peynir çeşidini tadabileceğiniz sayılı yerlerden biridir. Bunlar arasında en yaygın olarak tüketilen Brânză de burdufkoyun sütünden yapılmakta ve yine bir koyunun midesinde uzun süre bekletilerek elde edilmektedir. Bunun yanı sıra,  yine koyun sütünden yapılanBrânză de coşuleţ  ve Caşcaval; Nasal; Penteleu ve Urdă diğer peynir çeşitleri arasındadır.

Peynirleri kadar, zengin çorba çeşitlerine de sahip olan  Bükreş mutfağı; ana yemeklerden önce iyi bir başlangıç yapmak için ideal tercihler sunmaktadır. Köfte çorbası da denilen Ciorbă de perişoare, etli olarak da sunulabilen sebze çorbası Ciorbă tărănească ve meşhur işkembe çorbası Ciorbă de burtă hemen hemen tüm Bükreş restoranlarının menülerinde bulunan meşhur çorbalardır.

Aynı zamanda, ana yemeklerde ağırlıklı olarak yer alan sosis çeşitleri ve söğüş etler; Romenler tarafından atıştırmalık yemekler olarak da tercih edilmektedir.

Tatlılar…

Ülkenin ve başkentin en popüler tatlısı, bir çeşit Romanya donutu da sayılabilecek Papanaşi’dir. Cottage peynirinden yapılan donutun üzerine ekşi krema ve reçel dökülerek servis edilen bu tatlıda, aynı zamanda farklı bir un çeşidi olan semolina kullanılmaktadır. Cottage peynirinden yapılan bir diğer tatlı olan Clătite cu brânză’nın özgün tadı ise kuru üzüm ve baharatlarda gizlenmiştir.

Bayramların geleneksel tatlısı olan Cozonac; tatlı ekmeklerin ceviz, haşhaş ve eritme peynir ile doldurularak pişirildiği alternatif bir lezzettir.  Genelde anma günlerinde yapılan Colivă; şeker ve cevizin pişirilip daha sonra karamela ve dondurulmuş şekerle süslenmesiyle hazırlanmaktadır.

Bükreş’te tadabileceğiniz diğer bir tatlı da ismi ‘kuş sütü’ anlamına gelen Lapte de pasăre’dir. Bu tatlı ise yumurta beyazının vanilya ve krema ile karıştırılması sonucu elde edilmektedir.

Ne içilir?

Bükreş’te hafif alkollü içkiler daha popüler olup, en çok tüketilenler arasında ise brendi ve likör çeşitleri gelmektedir.

Amerikan yabanmersini ya da çay üzümü de denilen bir meyveden yapılan Afinată, en çok tercih edilen likörlerin başında gelmektedir. Bunun dışında, ekşi vişne likörü Vişinată ve ahududu likörüZmeurată da şehrin keyifli içecekleri arasındadır.

Bükreş’te tadılabilecek brendi çeşitleri sayısı da oldukça fazladır. Genellikle armuttan yapılan bu içeceklerin  başında Horincă, PalincăŢuică, SecăricăRachiu ve ismini ülkenin kuzeybatısındaki bir köyden alan Turţ gelmektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bükreş Ne Yenir, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Bir önceki yazımız olan Bükreş Acil Durum Telefonları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bükreş Ne Yenir ile Benzer Yazılar:

5 Temmuz 2013 Saat : 11:28

Bükreş Ne Yenir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Tatil Son Yazılar FriendFeed