Bratislava Hakkında Genel Bilgi


En eski Kelt şehirlerinden olan en genç Avrupa başkenti Bratislava; tarihte Roma İmparatorluğu’nun sınırında bulunan, Macar Krallığının önemli merkezi, Orta Çağ’da, Tuna üzerine yapılmış olan son liman şehridir. Aynı zamanda zengin şarap kültürüne sahip tüccarların ve zanaatkârların kenti bugün;  Alman, Macar ve Slovakların bir arada harmoni içinde yaşadığı kozmopolit bir şehir olmakla birlikte beklenmedik ekonomik ve kültürel gelişimiyle ziyaretçilerini şaşırtmaktadır.

Zengin kültür mirası ile; ünlü yazarların, ressamların, kâşiflerin ve müzisyenlerin doğup büyüdükleri yer olan Bratislava, Orta Avrupa’nın son gözde şehirlerindendir. Sürekli çağdaşlaşan Tuna Nehri üzerindeki güzel şehir, tarihi mirasını ziyaretçilerine cömertçe sunarken, Slovakyalıların yardımsever, güler yüzlü ve arkadaş canlısı oluşları, şehri ziyaretinizi daha da zevkli kılacaktır.

Viyana ya da Budapeşte’ye çok yakın mesafede bulunan Bratislava, o şehirlere gittiğinizde mutlaka rotanıza eklemeniz gereken yerlerdendir. Küçük bir şehir olmasına rağmen bünyesinde birçok tarihi eser ve tarihi anlam taşıyan şehrin zenginliklerini görmelisiniz. Doğal güzellikleri ve tarihi mirası bu kadar zengin olmasına karşın küçük bir bölgede konumlanan şehir, sizi yormadan tüm güzelliklerini önünüze serecektir.

Barok mimarisiyle hafızalarda yer etmiş olan Bratislava’da; Eski Şehir (Staré Mesto) denilen bölge yayalar için özel olarak hazırlanmıştır. Bu bölgede tarihi yaşamın içinden geçer gibi hissedecek, tarihe dokunacaksınız. Ama antik şehir bölgesinin dışında da Bratislava’nın tarihi birçok mekânı vardır. Orta Çağ’dan beri Alman göçmenler, Macarlar, İtalyanlar ve kalabalık bir Yahudi topluluğu; şehrin farklı yerlerine kendilerine özgü izler bırakmıştır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bratislava Hakkında Genel Bilgi, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Bir önceki yazımız olan Bratislava Konaklama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bratislava Hakkında Genel Bilgi ile Benzer Yazılar:

23 Aralık 2012 Saat : 12:27

Bratislava Hakkında Genel Bilgi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Tatil Son Yazılar FriendFeed