Belgrad şehir içi ulaşım


Doğu ve Batı Avrupa yollarının kesiştiği hareketli bir noktada olan Sırbistan’a ve başkent Belgrad’a, Türkiye’den de birçok yolla ulaşılabilmektedir.

Uluslararası E-70 ve E-75 kara yollarının kavşağında yer alan Belgrad’a özel araçlarla gelinebileceği gibi, otobüsle de ulaşılabilmektedir. Glavna merkez otobüs istasyonunun, şehrin merkezi olan Cumhuriyet Meydanı’na 1 km mesafede bulunması nedeniyle, otobüs; yoğun olarak tercih edilen ulaşım araçlarının başında gelmektedir.

Trenle yolculuk etmek isteyenler içinse, İstanbul’dan sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez Belgrad’a sefer düzenlenmektedir. Bu trenler Bulgaristan’dan geçerek Belgrad’a ulaşmaktadır. Belgrad merkezî tren istasyonu, Glavna otobüs istasyonuyla yan yana olup, şehir merkezine çok yakındır.

Belgrad Nikola Tesla Havaalanı, şehir merkezinin 12 km batısına düşmektedir. Avrupa’nın hemen hemen bütün kentlerine uçuş yapılan aktif bir havaalanı olan Nikola Tesla Havalimanı’na Türkiye’den başlıca Türk Hava Yolları ve JAT Airways firmaları ile ulaşılabilmektedir.

Bir tanesinin 2006’da faaliyete geçtiği iki farklı terminali bulunan havaalanı; toplam 14 kapıya, Aviator ve Boeing isimli büyük restoranlara, ürün çeşitliliğinin fazla olduğu bir ”duty free” alışveriş alanına ve birçok havayolu ofisine sahiptir.

Adres: Şehir merkezindeki (Savski trg’deki) ana tren istasyonuna 12 km uzaklıkta.
Telefon:  +381 11 2 094 000
Web: http://www.beg.aero/

Havalimanından ulaşım:

Taksi ile

Belgrad Havaalanı’ndaki taksi şoförlerinin müşterilere gereğinden fazla fiyat uygulamalarını engellemek için geliştirilen yeni bir ödeme sistemi sayesinde, şehirdeki taksi kullanımında artış olmuştur. Bu sistemle ziyaretçiler; öncelikle gelen yolcu kısmında bulunan özel taksi danışma bölümlerinden bir fiş almakta; bu fişleri de bindikleri taksilerde kullanmaktadırlar. Bu fişlerle yolcular gidecekleri yere göre belirlenen fiyatları bilmekte ve böylece turistlerden normalden fazla ödeme talep edilememektedir.

Taksiler, telefonla çağrılabilmekte ya da terminal çıkışlarında kolaylıkla bulunabilmektedir.

Otobüs ile

72 numaralı otobüs, saatte iki kere (çeyrek kala ve geçe) yolcuları havaalanından şehir merkezine götürmektedir. Bu otobüsle yolculuk, havaalanından son durak Zeleni Venac’a kadar toplam 40 dakika sürmektedir.

Minibüs ile

Otobüsten daha konforlu ve ilk kez gelenler için daha kolay bir ulaşım tercihi olan A1 numaralı minibüsler, havaalanından Slavija Meydanı’na kadar gitmekte ve Novi Belgrad ve merkezî tren istasyonunda da yolcu indirmektedirler.

Shuttle ile

JAT Havayolları, havaalanı ve Slavija arası shuttle hizmeti sağlamaktadır. Saat 07.00’den 22.00’ye kadar her saat başı hizmet veren servisler, son durağa 30 dakika gibi bir sürede ulaşmaktadır. Ayrıca The Hyatt Regency ve The InterContinental gibi birçok otel, sadece hafta içlerinde müşterilerine shuttle hizmeti sunmaktadır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Belgrad şehir içi ulaşım, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Bir önceki yazımız olan Belgrad Önemli Numaralar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Belgrad şehir içi ulaşım ile Benzer Yazılar:

30 Kasım 2012 Saat : 3:17

Belgrad şehir içi ulaşım Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Tatil Son Yazılar FriendFeed